Skriv ut denna sida
Kent Wennmans Rockabilly Quartet släppte nyligen ny skiva. (Foto: Peter Bohlin) Kent Wennmans Rockabilly Quartet släppte nyligen ny skiva. (Foto: Peter Bohlin)

Kent Wennmans Rockabilly Quartet släpper ny skiva

2021-03-22 - 03:59

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955. 

 

Skivan är den tionde i ordningen sedan Kent Wennman startade projektet "Associated with the King" år 2002. Projektet har sedan dess haft ett oräkneligt antal konserter och succéer där man lyft fram musiken istället för att försöka låta som Elvis eller se ut som Elvis.

 

Skivans namn är "Good Rocking Tonight & other Louisiana Hayride live perfomances associated with the King" och släpps både på CD och Vinyl. Cd:n innehåller nio spår med låtar från Elvis liverepertoar under åren 1954-1955 och Vinylskivans B-sida innehåller dessutom "best of the rest" som kvartetten tidigare givit ut på CD.

Förutom Kent Wennman på sång och kompgitarr består kvartetten av Ulf "Mighty Shadow" Holmberg på gitarr, Nicke "Speedy" Widén på pedal steel guitar & Lap steel, Stefan "Slappin Steve" Persson på kontrabas samt Per-Åke "Påken" Persson på trummor. Dessa musiker är inte bara extremt samspelta utan också väldigt skickliga.

 

Mina favoritspår på skivan är Maybelline och Baby Let´s play house, två energifyllda låtar där Kent Wennman är som bäst, Ulf Holmbergs gitarrsound och grymma solon, men även Stefan Perssons kontrabasspel och Nicke Widéns pedal steel guitar som ger en ljudbild som tar mig tillbaka till Rockabillyns storhetstid. 


Enligt Kent Wennman brukar de släppa skivorna för att sälja på spelningar, men just nu är det ju inga spelningar som alla vet.

- Vi har ju mest släppt skivor för att sälja på gig så det blir att sälja denna och kommande två på gigen 2022, säger Kent Wennman när jag frågar.

Kan du inte vänta tills 2022 så går det redan nu att beställa CDn på http://www.associatedwiththeking.se LPn kommer senare i vår men går att förhandsbeställa.

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.

Recension: Höstens andra Klubb Uffe-kväll på Katalin bjöd på en kokande gryta med musik kryddad med stark sås eller Sauce Piquante som den unge fransmannen Theo Lawrence senaste album heter.