Ett blixtnedslag i en signalanläggning orsakade tågstopp bland annat för Upptåget mellan Sala och Uppsala, trafiken beräknas komma igång igen under tisdagmorgonen.
Det är stopp i tågtrafiken mellan Uppsala och Sala på grund av ett signalfel orsakat av det åskväder som drog fram på måndagskvällen. På grund av detta står upptågen stilla på sträckan samt fjärrtågen mellan Stockholm och Borlänge/Falun i båda riktningarna.
Reparation pågår och trafikverket meddelar att man räknar med att tågtrafiken ska vara igång igen och gå normalt då tisdagsdygnets ordinarie trafik startar. UL meddelar att trafiken på sträckan Uppsala - Gävle kommer att gå med reducerad hastighet på grund av solkurvor.
Solkurvor beror på stora temperaturskillnader i kombination med olika brister i järnvägsanläggningen och ökar risken för urspårning. En solkurva kan bland annat uppstå när temperaturerna varierar kraftigt över dygnet med hög värme på dagen och låg temperatur på natten.