Rasmus Lenefors med sin debutbok "Amatören" (Foto: Peter Bohlin) Rasmus Lenefors med sin debutbok "Amatören" (Foto: Peter Bohlin)

Vinn Rasmus Lenefors bok

2013-01-13 - 13:01

Just nu lottar vi ut Rasmus Lenefors bok "Amatören" pĂ„ vĂ„r facebooksida, pĂ„ onsdag kommer en av vĂ„ra vĂ€nner att fĂ„ den signerade boken. Det enda du behöver göra Ă€r att "gilla" oss pĂ„ facebook sĂ„ Ă€r du med i utlottningen.

Rasmus Lenefors Àr debutant som författare och boken "Amatören" Àr en politisk thriller som fÄtt bÀsta recensioner och en topplacering pÄ sÀljlistan. Uppsalanyheter skrev för en vecka sedan om författaren och hans bok, missade du den artikeln sÄ kan du lÀsa den hÀr: [LÀnk]

PĂ„ vĂ„r facebooksida kommer det Ă€ven ske andra utlottningar och aktiviteter framöver, hĂ€ng med oss dĂ€r genom att gĂ„ in pĂ„ www.facebook.com/uppsalanyheter och tryck pĂ„ "gilla" sen Ă€r du med, dessutom missar du inte vĂ„ra senaste nyheter som lĂ€nkas.

 

Peter Bohlin
Den hÀr e-postadressen skyddas mot spambots. Du mÄste tillÄta JavaScript för att se den.

LĂ€mna en kommentar

Kontrollera att du skriver in (*) obligatorisk information dÀr detta anges. HTML-kod Àr inte tillÄtet.

FolktandvÄrden i Uppsala lÀn har gjort en Lex Maria-anmÀlan efter ett en man förlorat en tand och fick genomgÄ omfattande behandling.

Natten mellan torsdag och fredag drabbades Uppsalanyheter av ett avbrott som berodde pÄ en överbelastningsattack riktad mot vÄr webbhosting.

Sjukpenningtalet ökar bÄde i landet och Uppsala, idag slÀpper FörsÀkringskassan siffror som visar att sjukpenningtalet har stigit med 1,15 dagar i landet och Uppsala med 1,0 dagar.

SÀljstarten av Brf Huvudkontoret i Uppsala drog en stor mÀngd spekulanter till UKK pÄ onsdagen.

Uppsalakonditorn Frida Leijon till vardags anstĂ€lld pĂ„ GĂŒntherska Hovkonditoriet Ă€r en av tre konditorer som kommer att ansvara för den kungliga bröllopstĂ„rtan till prins Carl Philip och den blivande prinsessan Sofias bröllop.

Den islamfientliga organisationen Pegida genomförde ett torgmöte pÄ Forumtorget i Uppsala pÄ lördagen. Trots uppemot 300 motdemonstranter gick mötet lugnt till.

Tre mÄnader efter sin död fick en patient en kallelse till Akademiska sjukhuset i Uppsala - "ett slag rakt i ansiktet".

FolktandvÄrden i Uppsala lÀn blir först ut i FolktandvÄrdssverige med att slopa kallelse via brev och ersÀtter det med sms-kallelse.

LandstingsfullmÀktige biföll pÄ onsdagen den motion om sprututbytesverksamhet som landstingsrÄdet Johan Edstav (MP) lÀmnat in.

Söndagen den 3 maj genomför Missing Peoples lokalavdelningar en riksomfattande sökinsats efter saknade personer i olika omrÄden.

 • Skadegörelse Sala backe

  Flera samtal ringdes in till polisen natten mot mÄndag om att en person har slagit sönder en ruta i Sala backe. Flera polispatruller sökte i omrÄdet efter gÀrningsmannen men utan resultat, uppger Polisen i Uppsala lÀn.

 • Drograttfylleri SvartbĂ€cken

  Flera personer ringde polisen sedan en förare framfört en personbil pÄ ett anmÀrkningsvÀrt sÀtt pÄ onsdagmorgonen. Förarern greps av polisen och kördes till sjukhus för provtagning dÀr han blev kvarhÄllen för vÄrd. Föraren Àr misstÀnkt för drograttfylleri.

 • Gusk nya serieledare

  Gusk Àr nya serieledare i damettan efter tisdagkvÀllens seger mot Mohed med 3-2, segermÄlet gjordes av Fredrika Karlsson i matchens sista minut. Uppsalalaget ligger nu tvÄ poÀng före tvÄan Sundsvall som har en match mindre spelad.

 • Greps för snatteri

  En kvinna född 95 greps i S:t Persgallerian vid 16:30 pÄ mÄndagen sedan hon ertappats med att ha snattat i en butik. Polis som kallades till platsen tog upp en anmÀlan och frigav dÀrefter kvinnan.

 • GuskpoĂ€ng mot serieledarna

  Gusk nÀrmar sig sakta men sÀkert rÀtt sida om nedflyttningsstrecket i herrarnas division 2. PÄ mÄndagen spelade Uppsalalaget oavgjort 0-0 mot seriledarna Enskede pÄ bortaplan. Med sina 11 poÀng nÀrmar man sig nu Strömsberg och UIF som har tvÄ poÀng mer pÄ rÀtt sida om strecket.

 • BĂ€linge kryssade mot Enköping

  BÀlinge kryssade genom att spela 1-1 mot Enköping IS i söndagens möte i herrfyran. Det var Enköping som tog ledningen i den 17:e minuten men BÀlinges Adam Hedenskog kvitterade innan första halvleken var över. Det oavgjorda resultatet var BÀlinges sjÀtte i Ärets seriespel och man ligger pÄ den sjÀtte platsen i serien med 15 poÀng.

 • Guskseger mot Gimo

  Gusk 2 vann programenligt borta mot Gimo pĂ„ söndagen i herrfyran. Stor matchvinnare med tvĂ„ mĂ„l blev Joakim Ågren som inledde mĂ„lskyttet redan i matchens första anfall. Gimo kvitterade till 1-1 som var stĂ€llningen i halvtid. I andra halvleken gjorde Joakim Österman 1-2 och Ågren faststĂ€llde slutresultatet till 1-3 i den 68:e minuten.

 • GuskpoĂ€ng mot VĂ€sterĂ„s

  Gusk fotbollsherrar nÀrmar sig sÀker mark i division tvÄ efter en svag inledning av serien. PÄ lördagen spelade man oavgjort 1-1 mot formstarka VÀsterÄs och nu ligger man bara tvÄ poÀng frÄn sÀker mark i tabellen. Gusks mÄl gjordes av Patrik KÀllsten pÄ straff i den 41:a minuten.

 • Ambulans ryckte ut till fel stad

  En ambulans som skulle skickas till en parkering utanför ett byggvaruhus i Örebro skickades istĂ€llet felaktigt till Uppsala. Det var nĂ€r SOS Alarm skulle skicka en ambulans till en Ă€ldre man som blivit pĂ„backad utanför ett byggvaruhus i Örebro som förvĂ€xlingen skedde. I Uppsala finns det en gata med samma namn som den aktuella i Örebro.

 • Kelly Grant lĂ€mnar Uppsala Basket

  Uppsala Basket och succécoachen Kelly Grant gÄr skilda vÀgar, efter klubbens mest framgÄngsrika sÀsong pÄ 36 Är vÀljer man nu att avsluta samarbetet med Grant. Som ny huvudansvarig trÀnare tar den tidigare assisterande trÀnaren Kevin Gaines över de kommande tvÄ Ären.

 • Drunknad man hittad i FyrisĂ„n

  En man som tidigare under dagen anmĂ€lts som saknad av frun, hittades pĂ„ lördagen död i FyrisĂ„n i nĂ€rheten av Vattholma. Det var strax före klockan 11.00 pĂ„ lördagen som mannen hittades av polis och rĂ€ddningstjĂ€nsten.

 • Sjukhusdirektören lĂ€mnar sin tjĂ€nst

  Akademiska sjukhusets direktör Lennart Persson lÀmnar sin tjÀnst. Persson som fyller 65 Är i höst har beslutat sig för att kliva av och gÄ i pension. Eva Telne som idag Àr bitrÀdande sjukhusdirektör har utsetts till tf sjukhusdirektör under rekryteringsperioden.

 • Gusk 2 föll mot serieutmanaren

  Gusk 2 förlorade lördagens match i fotbollens division fyra mot serietvÄan Riala med 3-1 pÄ bortaplan. Efter nio spelade matchen har Gusk 2 lika mÄnga poÀng och ligger pÄ Ättonde plats i serien.

 • Ny seger för IFK Uppsala

  Nykomlingarna IFK Uppsala fortsÀtter att övertyga i fotbollens herrfyra, pÄ lördagen besegrades Rimbo pÄ bortaplan med 2-3. Segern Àr lagets femte och efter tio omgÄngar har man spelat in 16 poÀng och ligger fyra i serien.

 • UIF flyttar match frĂ„n Studenternas

  OnsdagkvÀllens match mellan UIF och NorrtÀlje i herrarnas division 2 flyttas frÄn Studenternas IP med kort varsel. Anledningen till matchflytten uppges vara att Studenternas grÀsplan Àr ospelbar, ny spelplats Àr SÀvja IP och ny matchtid 20.00

 • Oavgjort för Uppsala Kurd

  Uppsala Kurd spelade oavgjort 1-1 i herrarnas division tre nÀr man tog emot Viksjö hemma pÄ SÀvja IP. Uppsala Kurds mÄl gjordes av Lamech Negash Beyene och innebar att man kvitterade gÀsternas ledning.

 • Första segern för Gusk

  Det tog nio omgÄngar innan Gusk vann sin första match i herrarnas division tvÄ. PÄ lördagen mötte man topplaget Nacka och vann med 3-2 efter tvÄ mÄl av Henrik Englund och ett av Deniz Yaldir. Gusk har fem poÀng i serien och ligger för nÀrvarande pÄ nedflyttning.

 • Ny trĂ€nare klar för Sirius Bandy

  Sirius bandy har gjort klart med ny trÀnare inför sÀsongen 2015/2016. Det Àr tidigare Siriusspelaren Anders Carlsson med Ätta SM-finaler och sex SM-guld i bagaget som spelare som tar över en ganska oprövad siriustrupp.

 • ForsrĂ€nningens presidium för 2016 klart

  Nu Àr det klart vilka tvÄ personer som blir ForsrÀnningens presidium för 2016. Det blir Kenny Andersson och Daniel Ahlsén som fÄr ansvaret för att driva igenom nÀsta Ärs Ankdag, Forsfestival och ForsrÀnningen.

 • Första segern för Vaksala

  Vaksalas fotbollsdamer har inte rosat marknaden i damettan, men nÀr man tog emot tabelljumbon SelÄnger tog man pÄ lördagen sÀsongens första seger. Slutresultatet skrevs till 3-0 sedan man haft ledningen med 2-0 i halvtid.

 • Skadegörelse Sala backe

  Flera samtal ringdes in till polisen natten mot mÄndag om att en person har slagit sönder en ruta i Sala backe. Flera polispatruller sökte i omrÄdet efter gÀrningsmannen men utan resultat, uppger Polisen i Uppsala lÀn.

 • Drograttfylleri SvartbĂ€cken

  Flera personer ringde polisen sedan en förare framfört en personbil pÄ ett anmÀrkningsvÀrt sÀtt pÄ onsdagmorgonen. Förarern greps av polisen och kördes till sjukhus för provtagning dÀr han blev kvarhÄllen för vÄrd. Föraren Àr misstÀnkt för drograttfylleri.

 • Gusk nya serieledare

  Gusk Àr nya serieledare i damettan efter tisdagkvÀllens seger mot Mohed med 3-2, segermÄlet gjordes av Fredrika Karlsson i matchens sista minut. Uppsalalaget ligger nu tvÄ poÀng före tvÄan Sundsvall som har en match mindre spelad.

 • Greps för snatteri

  En kvinna född 95 greps i S:t Persgallerian vid 16:30 pÄ mÄndagen sedan hon ertappats med att ha snattat i en butik. Polis som kallades till platsen tog upp en anmÀlan och frigav dÀrefter kvinnan.

 • GuskpoĂ€ng mot serieledarna

  Gusk nÀrmar sig sakta men sÀkert rÀtt sida om nedflyttningsstrecket i herrarnas division 2. PÄ mÄndagen spelade Uppsalalaget oavgjort 0-0 mot seriledarna Enskede pÄ bortaplan. Med sina 11 poÀng nÀrmar man sig nu Strömsberg och UIF som har tvÄ poÀng mer pÄ rÀtt sida om strecket.

 • BĂ€linge kryssade mot Enköping

  BÀlinge kryssade genom att spela 1-1 mot Enköping IS i söndagens möte i herrfyran. Det var Enköping som tog ledningen i den 17:e minuten men BÀlinges Adam Hedenskog kvitterade innan första halvleken var över. Det oavgjorda resultatet var BÀlinges sjÀtte i Ärets seriespel och man ligger pÄ den sjÀtte platsen i serien med 15 poÀng.

 • Guskseger mot Gimo

  Gusk 2 vann programenligt borta mot Gimo pĂ„ söndagen i herrfyran. Stor matchvinnare med tvĂ„ mĂ„l blev Joakim Ågren som inledde mĂ„lskyttet redan i matchens första anfall. Gimo kvitterade till 1-1 som var stĂ€llningen i halvtid. I andra halvleken gjorde Joakim Österman 1-2 och Ågren faststĂ€llde slutresultatet till 1-3 i den 68:e minuten.

 • GuskpoĂ€ng mot VĂ€sterĂ„s

  Gusk fotbollsherrar nÀrmar sig sÀker mark i division tvÄ efter en svag inledning av serien. PÄ lördagen spelade man oavgjort 1-1 mot formstarka VÀsterÄs och nu ligger man bara tvÄ poÀng frÄn sÀker mark i tabellen. Gusks mÄl gjordes av Patrik KÀllsten pÄ straff i den 41:a minuten.

 • Ambulans ryckte ut till fel stad

  En ambulans som skulle skickas till en parkering utanför ett byggvaruhus i Örebro skickades istĂ€llet felaktigt till Uppsala. Det var nĂ€r SOS Alarm skulle skicka en ambulans till en Ă€ldre man som blivit pĂ„backad utanför ett byggvaruhus i Örebro som förvĂ€xlingen skedde. I Uppsala finns det en gata med samma namn som den aktuella i Örebro.

 • Kelly Grant lĂ€mnar Uppsala Basket

  Uppsala Basket och succécoachen Kelly Grant gÄr skilda vÀgar, efter klubbens mest framgÄngsrika sÀsong pÄ 36 Är vÀljer man nu att avsluta samarbetet med Grant. Som ny huvudansvarig trÀnare tar den tidigare assisterande trÀnaren Kevin Gaines över de kommande tvÄ Ären.