I morgon tisdag genomför Uppsala kvinnojour en julkonsert till förmån för sin hotade verksamhet, platsen är Vaksalaskolans matsal.
Uppsala kvinnojours totala anslag har minskat och nu är jourens framtid hotad. I ett försök att rädda kvinnojourens verksamhet anordnar man nu en julkonsert.
- Som ett första steg till att försöka få in pengar till jouren så skall vi ha en julkonsert, säger Mikaela Eriksson, en av de som jobbar ideellt med verksamheten.
I Juletid utsätts många kvinnor och barn för våld i hemmet och kvinnojourens verksamhet är viktig, alla intäkter går oavkortat till kvinnojourens fortsatta arbete skriver man på inbjudan till konserten.
På konserten kommer besökarna att få njuta av traditionella och moderna julsånger som framförs med ackompanjemang, förutom det kommer bandet Oscar&Werner att spela.
Konserten genomförs i Vaksalaskolans matsal tisdag den 17 december klockan 19,00 - priset för konserten är 100 kr men för studenter kostar det 70 kr.