När första halkan kom till Uppland skedde flera incidenter, på LV255 i höjd med Krusenberg skedde en singelolycka. På E4 norr om Uppsala skedde flera incidenter.
Bilen körde av vägen och voltade ute på en åker, inga personskador eller störningar i trafiken uppstod med anledning av olyckan. På E4 i höjd med den norra infarten till Uppsala sker en omkörningsolycka, den omkörande bilen får sladd och kolliderar med en annan bil. En av bilarna åker in i vajerräcket, inga personskador rapporteras. En av bilarna fick bärgas från platsen, den andra kunde köra vidare från platsen.
På E4 i höjd med Björklinge rapporeras om en kollision mellan två lastbilar. En liten lastbil fick sladd i samband med en omkörning och kolliderade med en större lastbil. Inga personskador rapporteras, den lilla lastbilen fick bärgas från platsen.