Skriv ut denna sida
Black Fur Sessions debutalbum. (Foto: Pär Dahlerus) Black Fur Sessions debutalbum. (Foto: Pär Dahlerus)

Stark debut av Uppsalabandet Black Fur Sessions

2018-09-13 - 08:37

Black Fur Sessions från Uppsala släpper sitt självbetitlade debutalbum. Det kommer att finnas tillgängligt på digitala plattformar från den 14 september, men dessutom också att ges ut på vinyl LP av Uppsalabolaget Open Mind Records.

 

Black Fur Sessions består av Joel Swahn som skrivit de flesta av låtarna, förutom två som han skrivit tillsammans med Erik Bergel. Joel sjunger också och spelar gitarr samt även bas på skivan, Erik Bergel spelar också gitarr och bistår med bakgrundssång. Samuel Fransson jobbar på bakom trummorna. På albumet har de också fått hjälp av Ludwig Swahn som spelar gitarr på två av låtarna.

 

De spelar en driven, skitig och kaxig gitarrbaserad rock. Ibland med fullt ös och nästan lite punkigt eller new wave-aktigt. Jag kommer att tänka på band som Television.

 

Materialet är mycket varierat med lugnare låtar varvat med de tuffare tongångarna. Musiken är precis lagom skitig och har ett bra driv. Joel Swahn har en passande röst för denna typ av rock och sjunger med intensitet mitt bland alla gitarrer.

 

Jag imponeras av den höga klass Black Fur Sessions håller både i sitt låtskrivande och musik och ger dem 8/10 för deras utmärkta debutplatta.

 

 

Pär Dahlerus
par.dahlerus@uppsalanyheter.seDen här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.