Skriv ut denna sida
Omslaget till André Zunigas "Sayonara" (Foto: Pressbild) Omslaget till André Zunigas "Sayonara" (Foto: Pressbild)

Recension: Nytt singelsläpp från Uppsalatalangen André Zuniga

2017-06-29 - 02:58

För sex år sedan gjorde Uppsalasonen André Zuniga succé i musiktävlingen Idol. Han stannade dock på en sjätte plats och lämnade tävlingen med orden "Det känns som Idol är uppgjort" i morgon har talangen release för sin femte singel.

 

Efter deltagandet i Idol 2011 har André Zuniga släppt en singel varje år, men väntar fortfarande på det stora genombrottet. I morgon fredag släpper han sin femte singel "Sayonara" i samarbete med kompositörerna Mattias Andreasson, Albin Johansén och Rain Man. En singel som ses som en nystart för André av skivbolaget Universal Music där skivan är producerad.

 

Låten Sayonara handlar om drömmen att komma bort från där man är, längtan efter att se andra städer, uppleva nya platser, aldrig fastna någonstans. En klassisk ungdomsdröm om att "lämna allting för nya upptäckter" – en naiv dröm.

 

Sayonara är en välarrangerad schlager-pop låt som är skön att lyssna på men saknar en refrängdänga som gör att man kommer att nynna på den när man minst anar det. André har en röst som i mina öron påminner om en yngre upplaga av Danny Saucedo, han behärskar dessutom många olika instrument och frågan är inte om han får ett genombrott – utan när.

 

Mitt betyg blir en stark 7/10 där melodislingan och Andrés speciella röst drar upp betyget, med en starkare refräng hade betyget varit högre.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.