Nu på tisdag kommer två amerikanska artister eller rättare sagt en soloartist och ett band till Klubb Uffe på Katalin. Båda är personliga favoriter. Det är Rootsy Music som ligger bakom evenemanget i samarbete med Katalin.
Rootsy Music har en stark kvalitetsstämpel på de artister de arbetar tillsammans med. Jag kan faktiskt inte påminna mig om någon artist som de introducerat som inte fallit mig i smaken. Will Courtney kommer att uppträda solo men har nyligen släppt sitt andra album i eget namn, "Planning Escapes". Albumet är inspelat med ett helt band och producerat av Steve Collins som är mannen bakom bandet Deadman som har varit i Sverige i lite olika skepnader också under Rootsy Musics försorg.
Albumet är omväxlande mellan lugnare låtar och lite mer tempofylld Americana. Jag får vibbar av tidig Neil Young och när jag pratar med Will Courtney i telefon så bekräftar han att Neil Young är en inspirationskälla. Andra artister som han nämner är Gene Clark (the Byrds) och för mig ett ännu okänt namn, David Wiffen. Will talar även om för mig att hans bandmedlemmar inspirerar honom. Tre av musikerna på "Planning Escapes" har han jobbat med tidigare i bandet Brothers and Sisters som han hade tillsammans med sin syster Lilly Courtney innan han satsade på sin solokarriär.
Will talar om för mig att han redan har ett nytt album inspelat men att det inte är slutmixat ännu. Det är dock inte säkert att han kommer att ge ut det med just de låtarna. Han har ännu mer material hemma i byrålådan så ett nytt album blir det ganska snart i vilket fall säger Will. Jag frågar hur han skriver ny musik. När jag frågar om han brukar drömma om en ny låt och teckna ner den när han vaknar så bekräftar han att det har hänt några gånger.
Vanligtvis så växer låtarna fram när han spelar gitarr, vilket han säger att han gör konstant. Texterna skriver han vanligtvis senare men ibland nynnar han fram dem på en gång som musiken växer fram. Det är andra gången som Will Courtney är i Sverige. Han turnerade tillsammans med Lydia Loveless och Richard Lindgren 2013 under namnet Triple Troubadours. De gästade även Uppsala där de spelade på Kulturoasen.
Jag frågar hur han tycker att turnén han är ute på nu har gått hittills? "We are having a Great time and it is just getting better and better for every show. The gig in Gotheburg was the best so far".
Jag frågar honom också om han kände musikerna i Cordovas, som han nu är ute på turné med, innan turnén.
- Nej det gjorde jag inte men jag såg dem uppträda i Austin, Texas där jag nu bor svarar Will. De största skillnaderna mellan att turnera i USA i jämförelse med i Europa är avstånden tycker Will. I USA blir det ofta väldigt långa bilresor mellan olika städer. En annan skillnad är att i USA börjar oftast en huvudakt att spela runt midnatt, vilket ger en annan typ av publik än vid de tidigare spelningarna i till exempel Sverige.
När jag pratat klart med Will Courtney så ringer jag upp huvudmannen, Joe Firstman, bakom Cordovas som är det andra bandet vi ska få njuta av om några dagar. Rootsy har nyligen återutgivit Cordovas självbetitlade debutalbum från 2011.
- Vi släppte det då i 10.000 exemplar säger Joe och nu ville Rootsy ge ut det igen.
Det är verkligen inte svårt att förstå att Rootsy ville ge ut det eftersom det är ett otroligt bra album. Redan när det var nytt så tipsade Björn Pettersson mig om det och jag laddade ner det från Cordovas hemsida där de då bjöd på nerladdingen. Det känns verkligen bra att ha det på riktig CD nu. Joe talar om för mig att de redan har ett nytt album inspelat men musiken är inte utgiven på CD ännu. Om jag ska jämföra Cordovas musik med någon annan artist så får det bli The Band. Joe själv säger att han är influerad utav "Southern Music" utan att ge några direkta influenser.
- Om det är musik från "the South" som berör så har den influerat mig fortsätter Joe.
Det nu återutgivna albumet producerades av Joe Firstman tillsammans med Rick Parker.
- Grunden i bandet var densamma då som nu, säger Joe och fortsätter, vi använde en del studiomusiker också.
Aktuella medlemmar är Jon Loyd på keybords och sång, Graham Spillman på trummor, Lucca Soria på gitarr och Joe Firstman själv som sjunger och spelar bas.
- Det nya albumet är producerat av duon Milk Carton Kids, kolla upp dem säger Joe.
Nu har jag fått musiktips från både Will Courtney och Joe Firstman. När jag frågar Joe om hur han tycker att turnén har varit hittills så svarar han utan en sekunds tvekan, "Great, each night is a TEN out of TEN"
- Vi i bandet försöker alltid göra vårt bästa och ge allt vad vi har. Han tycker att publiken han har mött har varit mycket engagerad och det är han förbryllad av eftersom det är deras första turné i Sverige. Joe Firstman har även gjort många album i eget namn. När jag talar om för honom att jag förvånades över hans stora produktion så svarar han "men den är alldeles för liten".
Missa nu inte chansen att se två mycket intressanta och i mitt tycke otroligt bra artister/band vars nysläppta album kommer högt upp bland mina favoritalbum. Tisdag den 14:e mars så har turen kommit till Uppsala och Klubb Uffe på Katalin.