Skriv ut denna sida
Kent Wennmans förstärkta roackabillykvartett på Katalin. (Foto: Morgan Jansson) Kent Wennmans förstärkta roackabillykvartett på Katalin. (Foto: Morgan Jansson)

Wennmans rockabillykvartett rockade på Katalin

2016-11-09 - 18:38

 

På tisdagskvällen stod Attendo som värd på Katalin och större delar av publiken var bjudna på den fullsatta konserten. Kent Wennmans rockabillykvartett uppträdde förstärkta av Nicke Widen på pedalsteel och Jan Johansen på sång.

 

Huvudtema för kvällen var inte helt oväntat Elvis, Kent Wennmans "specialitet". För den som lyssnat mycket på rockabillykvartetten var nog dagens setlist om inte okänd så kanske lite oväntad då man istället för att fokusera på femtiotals Elvis valt att blanda upp mer med sjuttiotalsupplagan av densamme. Har man en pedalsteel på scenen finns det väl inte mycket som passar bättre än de mer countryinfluerade låtar som Elvis spelade mot slutet av sin karriär.

 

7D2 6992-copy-UN

Kent Wennman med förstärkt Rockabillykvartet bjöd på Elvis. (Foto: Morgan Jansson)

 

Jan Johansen fick tillfälle att spela sin "Se på mig" även om den helt saknar anknytning till Elvis. Publiken misstyckte inte det minsta, utan det var ett av kvällens mest bejublade nummer. Johansen hade lite röstproblem vilket ställde till det lite grann på höjden men det gav å andra sidan lite extra riv i de rockiga låtarna så på det hela taget var sånginsatsen väl godkänd.

 

7D2 7223-copy-UN

Jan Johansen sjöng "Se på mig" till publikens stora jubel. (Foto: Morgan Jansson)

 

Slutnumret "Hey Jude" är väl för de flesta känt som en Beatleslåt även om Elvis faktiskt spelat in den. Bandet fick publiken att sjunga med i den välkända trallen och gick av scenen med uppmaningen till den 300 röster starka kören att- fortsätt sjunga ni så går vi hem. Och vem vet, kanske sitter några glada sextiofemplussare kvar och sjunger fortfarande.

 

 Fler foton från Morgan Jansson:

 

5D3 2261-copy-UN

 

7D2 6937-copy-UN

 

7D2 6961-copy-UN

 

7D2 6986-copy-UN

 

7D2 7013-copy-UN

 

7D2 7133-copy-UN

 

7D2 7164-copy-UN

 

Alla foton: Morgan Jansson

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.