Skriv ut denna sida
Trettonde upplagan av Uppsala Internationella Gitarrfestival håller hög klass. (Foto: Morgan Jansson, arkivbild) Trettonde upplagan av Uppsala Internationella Gitarrfestival håller hög klass. (Foto: Morgan Jansson, arkivbild)

Fortsatt hög klass då Uppsala Internationella Gitarrfestival hålls för trettonde året.

2016-09-30 - 00:14

Vi har under många år blivit bortskämda med världsartister som gästat gitarrfestivalen. Även i år innehåller festivalen många artister av stor musikalisk rang, en del mer kända än andra.

 

Den 6-9 oktober är det dags för den trettonde upplagan av denna internationellt välrenommerade festival. Återigen har festivalgeneralerna Klaus Pontvik och Stefan Löfvenius samt deras medarbetare lyckats få till ett intressant startfält av artister som spänner över olika genres från klassiskt till heavy metal. Förutom tretton (passande antal) konserter bjuds det på en mängd olika workshops, föredrag, filmvisningar med mera.

 

Den första artisten som uppträder på torsdagen blir den engelska unga hyllade klassiska gitarristen Laura Snowden. Kvällen fortsätter med den legendariske gitarristen Albert Lee som uppträder tillsammans med sitt band. Vi kan vänta oss en blandning av rock och country. Albert Lee har varit med ett tag, han började spela gitarr redan 1958.

 

Fredagens konserter börjar redan kl 12 då Grigoryan Brothers från Australien uppträder till fri entré. De spelar klassiska men också jazziga tongångar. De som missar dem på fredagen eller vill se dem spela igen kan också se dem på lördagen samma tid. Senare på fredagen spelar Adrian Legg som är en mästare på fingerstyle. I kvällens sista konsert får vi se Paul Gilbert Band. Paul Gilbert är en spelskicklig virtuos inom fusion och heavy metal. Vi kan förvänta oss gitarrakrobatik av den högre skolan.

 

Lördagen inleds med finalen av Young talent competition. Årets finalister kommer från sex olika länder och en vinnare ska röstas fram bland de unga talangerna. Tävlingen följs utav en konsert med tango från Uruguay. Maia Castro trio förstärkta med gitarristen Agustin Luna spelar för oss. Fransmannen Roland Dyens är en gitarrvirtuos med en repertoar som sträcker sig mellan klassiskt till jazz som spelar sedan. Sista akten på lördagen blir Sofia Karlsson & The Grand Guitar Orchestra. Tillsammans med gitarristerna Mattias Perez och Anders Nygårds samt Daniel Ek på harpgitarr kommer hon att spela folkmusik och kanske lite annat. Hemliga gäster utlovas också.

 

På avslutningsdagen, söndag börjar den första konserten klockan 13 då den brasilianska gitarristen Fabio Zanon uppträder. Han följs av svenske Anders Miolin & Kammarensemblen som framför musik inspirerad av August Strindbergs ett drömspel med Miolin på trettonsträngad (passande igen) specialbyggd gitarr. Den trettonde upplagans avslutningskonsert blir den efterlängtade med Anoushka Shankar. Hon skulle ju medverkat redan för två år sedan, men fick flygförbud av sin läkare eftersom hon väntade barn då och konserten fick ställas in. Nu får vi istället uppleva den välrenommerade sitarspelaren som är dotter till ingen mindre än Ravi Shankar och dessutom halvsyster till Norah Jones.

 

Det är onekligen ett spännande och digert festivalprogram vi bjuds på. Uppsalanyheter kommer att rapportera från festivalen i ord och bild.

Pär Dahlerus
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.