Skriv ut denna sida
Martina Steffner gick vidare till Regionsfinal. (Foto: Peter Bohlin) Martina Steffner gick vidare till Regionsfinal. (Foto: Peter Bohlin)

Sex akter vidare i Musik Direkt

2016-02-21 - 07:10

Sex akter gick vidare från lördagens första av två deltävlingar av musiktävlingen "Musik Direkt", under söndagen kommer ytterligare sex akter att tas ut till en regionsfinal som går av stapeln i början av april.

 

Musiktävlingen "Musik Direkt" arrangeras av Musik i Uppland och fyller i år 30 år som musiktävling, årets alla akter började med auditions på Kulturoasen under två dagar i slutet av januari, nu har antalet akter minskats till 23 stycken och under lördagens avgjordes den första av två deltävlingar.

 

IMG 4229

DJ Arthro med sin datautrustning. (Foto: Peter Bohlin)

 

Det var en salig blandning av musik som presenterades under lördagens deltävling, varje akt hade två låtar som man framförde och tävlingen fick en rivstart med Contagion som rockade loss ordentligt. Sedan avlöste akterna varandra, vi bjöds på fina vissånger blandat med Metal, Elektronisk DJ-musik, Funkbaserad Rock och även ett inslag av Folk Soul.

 

IMG 4432

Sångerskan Klara Gustafsson i ISOLA. (Foto: Peter Bohlin)

 

Överlag var det bra framträdanden och de sex som gick till Regionfinal i April var: Contagion, Martina Steffner, DJ Arthro, Blackened Core, Jonas Olsson och Isola. Samtliga akter utan inbördes placeringar men Uppsalanyheters skribent fastnade för Isola som med sju musiker på scenen fick ihop allting trots att man var relativt många.

 

IMG 4111

Kvällens profilstarkaste enligt Uppsalanyheters skribent, Samuel Thalin i gruppen OBIA. (Foto: Peter Bohlin)

 

Kvällens starkaste profiler enligt Uppsalanyheter var DJ Arthro (Tim Palm) som på DJ-manér skapade musik på elekronisk väg med hjälp av i huvudsak näsan och munnen. Profilstark var även duktiga trummisen Samuel Thalin som lät stockarna tala så hela UKK gungade när hans grupp OBIA spelade en "funkbaserad rock med metalinslag", gruppen gick dock inte vidare.

 

Ikväll söndag klockan 18:00 genomförs deltävling två, då kommer 12 nya akter att göra upp om ytterligare sex platser i regionsfinalen, spelningen genomförs på UKK i sal B.

 

Fler bilder:

IMG 3960

 

IMG 4010

 

IMG 4032

 

IMG 4111

 

IMG 4159

 

IMG 4190

 

IMG 4199

 

IMG 4256

 

IMG 4259

 

IMG 4289

 

IMG 4318

 

IMG 4337

 

IMG 4367

 

IMG 4374

 

IMG 4414

 

IMG 4420

 

IMG 4441

 

IMG 4521

 

IMG 4564

 

IMG 4573

 

Alla foton: Peter Bohlin, PEBO-Foto

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.