På onsdag ställer sig nybildade Funk- och Soulbandet Beat Bakery på scenen för första gången, det är dock långt ifrån första gången som bandets medlemmar står på scenen men första gången som ett eget band.
Det var hösten 2014 som bandets basist Daniel Frigell fick en idé om att dra ihop ett band som spelar Funk och Soul, han tog kontakt med saxonfonisten Johan Sundström och presenterade sin idé.
- Jag satte ihop en lista med ett 20-tal funklåtar som jag gillar, sen kontaktade jag Johan och frågade vad han tyckte - han strök alla låtar utom en, skrattar Frigell.

Daniel Frigell, initiativtagare och basist. (Foto: Morgan Jansson)
Vi träffas i Salabackekyrkan där bandet har sin replokal, det är näst sista repet inför onsdagens premiärspelning och alla är där utom bandets Arvid Nerdal som spelar klaviatur. Alla instrument och elektroniska tillbehör som fuzzboxar, mixerbord och mickar plockas fram i en rasande fart. Stefan Hildman, bandets trummis har nyss tagit bort gipset från ena handen och känner sig lite stel vilket knappast går att höra när han sätter igång och spelar.
Mathias Johansson, bandets sångare skruvar på mixerbordet för att ställa in allt ljud, gitarristen Staffan Edlund jammar lite och skvallrar om att han kommer att leverera bra riff med rätt sound. Alla vet precis vad som skall göras och när klockan är 20:40 är man klara att spela sin första låt.

Staffan Edlund, en gitarrvirtuos med rätt sound. (Foto: Morgan Jansson)
När man drar igång tittar jag på vår fotograf Morgan som tittar tillbaka på mig, det som kommer från bandet är så genuint funkigt och låter riktigt bra...jag vet inte varför jag blev så överraskad över kvaliteten på musiken, bandets medlemmar har stått på olika scener i över 20 år och är alla duktiga musiker.
Inför repet satt jag med de två initiativtagarna Daniel Frigell och Johan Sundström och bad Johan att berätta om musikerna i bandet.
- Vi har grundaren Daniel Frigell som har hittat den perfekta basen för många spelstilar, vi har spelat ihop i ungefär den här sättningen massor av gånger men det har varit projektbaserat och mest spex. Sen har vi Stefan Hildman som spelar trummor. När jag lärde känna Stefan spelade han med pingisgrepp som han lärt sig av sin farsa som är jazztrummis.

Johan Sundström, initiativtagare med "snyggt" sound på saxen. (Foto: Morgan Jansson)
- Sen har vi Staffan Edlund på gitarr, han är en gudabenådad gitarrist som hör hemma i alla shanger skulle jag nog säga, han har mycket rockerfarenhet och hade en stor hit med "Svantes cykel" med Apopocalyps en gång i tiden. Sen har vi Arvid Nerdal som nog inte behöver någon presentation för uppsalapubliken. Jag tycker att han är Uppsalas svängigaste pianist och spelar alltid rätt grejer på låtarna och hittar alltid rätt i ljudbilden som tillför någonting.
Sångaren Mathias Johansson har enligt Johan Uppsalas bästa musikalröst.
- Han sjunger musikalnummer så man får rysningar oavsett var i publiken man sitter, jag lärde känna honom i Phontrattarne, jag tror dock inte att han själv skulle gilla att "klassas" som musikalartist.

Stefan Hildman, taktfast och kompetent trummis. (Foto: Morgan Jansson)
Innan vi släpper de två musikerna för att gå in och repa med bandet får Daniel beskriva Johan Sundström som saxofonist.
- Johan har precis som vi sa om Nerdal en otrolig förmåga att alltid spela rätt grejer och med ett riktigt snyggt sound.
Bandets musiklista till onsdagens premiärspelning på Hijazz består enbart av andras låtar, såna som man själv gillar men målet är att i framtiden skriva och spela egna låtar. När det gäller bandets identitet så kan man få en aning spretigt intryck, man skriver på sin facebooksida att man är ett Funk- och Soulband som spelar musik som ligger dom varmt om hjärtat.

Mathias Johansson, Uppsalas starkaste musikalröst. (Foto: Morgan Jansson)
När vi frågar om identiteten så tillägger Johan "med fokus på sången som drar lite åt pophållet", och för att förvirra ytterligare.
- Vi garanterar att det kommer bli en svängig timme på Hijazz nu på onsdag, men jag är inte säker på att alla kommer att säga att det var funk man hörde.
Efter att ha lyssnat mig igenom cirka 45 minuter av Beat Bakerys rep så skulle jag nog säga att den som gillar funk, kommer inte att bli besviken - och den som vill lyssna på ett band som har alla förutsättningar att lyckas på Funk och Soulscenen har ett unikt tillfälle att vara där när den historiska första spelningen äger rum. Platsen är Hijazz på onsdagkväll, tiden är 21:00.