Hårdrocksbandet "In Solitude" från Uppsala splittras, det meddelar bandet via sin facebooksida med orden "Dear friends, it is with sadness that we inform you that we have chosen to end In Solitude here"
Skälet till att bandet som bildades 2002 nu splittras beror på förändringar i livet hos enskilda bandmedlemmar och beslutet har enligt facebookmeddelandet vuxit fram under en lång tid.
- Vi var tvungna att utvärdera var vi befinner oss i livet och hitta en lösning, skriver bandet.
Bandet skriver också att det har varit det svåraste beslutet som man någonsin har tagit men man är övertygade om att det är det enda och rätta beslutet.
- Det är med respekt för musiken och kärleken mellan oss som vi har bestämt oss för att sluta nu, skriver bandet.
Solitude har släppt tre album, "In Solitude" 2009, "The World The Flesh: The Devil" 2011. Sista albumet "Sister" som släpptes i slutet av september 2013 nominerades till P3 Guld och dom vann också priset för årets hårdrock på Manifest.
Bandets facebookssida fylls nu av kommentarer och hyllningar från besvikna fans.