Skriv ut denna sida
Megastjärnorna är nästan helt okända i Sverige. (Foto: Pressbild) Megastjärnorna är nästan helt okända i Sverige. (Foto: Pressbild)

Megastjärnor till UKK i "Best of Sweden"

2015-04-01 - 23:07

De är megastjärnor i sina hemländer men i Sverige är dom nästintill okända, nu kommer dom till UKK i Uppsala i föreställningen "Best of Sweden"

 

Andreas Unge, konstnärlig ledare i Vara konserthus har samlat ikoner och megastjärnor i sina hemländer som är bosatta i Sverige men okända för de flesta svenskar. Nu går produtkionen ut på turné och gör totalt fem stopp varav det andra stoppet sker på Uppsala konsert & kongress.

 

Samlingsnamnet för produktionen är "Best of Sweden" och idén till det hela fick Andreas Unge från olika taxiresor runt om i Sverige. Genom att prata med taxichaufförerna som ofta varit nytillkomna svenskar om de har någon stor, känd sångare från sitt hemland som flyttat till sverige från sitt hemland och inte är känd i Sverige.

 

Nu flera år senare ger han sig ut på turné med Naser Razzazi, Osman Abdulrahim, Ramy Essam, Safoura Safavi och Habib Mousa. Välkända i sina hemländer men helt okända för många svenskar.

 

Naser Razzazi är Kurdistans motsvarighet till Bruce Springsteen, känd och folkkär bland alla kurder och perser. När han uppträdde i Kurdistan till minne av offren av folkmordet på kurder i Halabaja kom det över hundra tusen människor.

 

Osman Abdulrahim kallas av sina landsmän för Eritreas Elvis Presley och hade en stor hit med "Kärleken är blind" och blev en välkänd artist i Etiopien, Eritrea och Sudan. 1983 flydde han till Sverige från Eritrea på grund av krig och diktatur, i år firar han 50 år som artist.

 

Ramy Essam var en av den egyptiska revolutionens frontfigurer på Tahirtorget under den arabiska våren 2011. Sångerna blev ett kraftfullt sätt att angripa regimen utan våld, utan vapen. Låten "Erhal" utsågs till den tredje mest världsomvälvande sången i historien av Time Out. Han framförde den inför hundratusentals åskådare och den spreds snabbt över hela världen på Youtube. 2011 greps han av egyptisk militär och torterades. Han flyttade till Malmö efter att han fått ett musikstipendium.

 

Safoura Safavi bildade tidigt bandet "Abjeez" med sin syster. Dom sjunger på persiska, med västerländska musikstilar, låtar med samhällskritiska texter om tabubelagda ämnen som arrangerat äktenskap och att män inte får gråta. Låtarna är förbjudna att spelas i Iran, men med hjälp av internet har de fått stor spridning och letat sig in i det iranska samhället. Safoura flydde med sin familj tillÖstersund från Iran.

 

Habib Mousa slog igenom redan 1968 med "Shamo Mar. O Habibo. Det är en av den assyriske ikonens mest kända hits. Habib värnar om den assyriska traditionen och hans folkmusik är kanske mer aktuell än någonsin då den ofta handlar om att inte ge upp sina drömmar. Drömmar som just nu slås i spillror av det inbördeskrig som just nu pågår i Syrien. Habib kom till Sverige från Libanon 1977.

 

Konferencier för "Best of Sweden" är Alexandra Pascalidou, journalist, programledare och författare som flyttade till Sverige och Rinkeby som 6-åring under den grekiska militärdiktaturen. När Uppsalanyheter träffade Alexandra på nationaldagen 2014 sa hon bland annat att "jag tänker se till att vi värnar och kämpar fram ett Sverige som är inkluderande, det som Sverige stått för i världen".

 

Vem kan vara mer lämpad än Alexandra Pascalidou att presentera dessa okända världsstjärnor i "Best of Sweden".

 

Konserten kan ses på torsdag den 9 april klockan 19:30 på Uppsala konsert & kongress.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.