Världsartisten Patti Smith kommer till Sverige för tre spelningar i sommar, den 12 juli kommer hon till Botaniska trädgården i Uppsala.
En av rockhistoriens främsta artister beskrivs hon ofta som, Patti Smith har varit i Sverige vid flera tillfällen. Förra året kunde man se hennes framträdande i Malmö och Stockholm.
Nu återvänder hon till Sverige för tre konserter i Rättvik, Uppsala och Göteborg och med sig har hon First Aid Kit som special guests i Uppsala och Göteborg. Det var när Patti tog emot Polarpriset i Stockholm 2011 som First Aid Kit framförde hennes Dancing Barefoot som Patti fattade tycke för gruppen, hon bjöd med dem som special guests efter det.
First Aid Kits framträdande på Polar Music Prize 2011 med sin tolkning av Patti Smiths Danicing Barefoot var startskottet till vad som blivit en makalös framgångsrik tid för Johanna och Klara Söderberg.
Biljetterna till Patti Smiths konsert på Botaniska trädgården i Uppsala släpps den 25 januari.