Skriv ut denna sida
Anna-Karin Oldeberg och storbandet Daylight. (Foto: Morgan Jansson) Anna-Karin Oldeberg och storbandet Daylight. (Foto: Morgan Jansson)

Underbart är kort - ako minns Monica Z med storbandet Daylight

2014-09-01 - 18:59

Vare sig man var pensionär eller inte kunde man njuta av söndagens säsongspremiär på Kulturoasen i Hågaby.
 

Ca 350 personer kom när PRO och Kulturhjältarna bjöd in till Manifestation och konsert. Denna konsert skulle ha ägt rum i Parksnäckan i juni men då satte regnet stopp. Idag sken solen genom fönstret men det var tryggt ändå att få sitta inne i trevliga Kulturoasen och lokalen fylldes snabbt vid de två konserterna. Det erbjöds både linssoppa och kärleksmums av Kent Wennman med personal.

 

IMG 3225-copy-UN

Anna-Karin "ako" Oldeberg sjunger Monica Zetterlund. (Foto: Morgan Jansson)

 

PROs ordförande Curt Olsson inledde med att berätta om deras fokus och hur de engagerar sig i frågor gällande pensionerna, skatteklyftan, boendet och äldreomsorgen. Sören Gozzi välkomnade sedan Storbandet Daylight som idag under ledning av Anders Öhman spelade tillsammans med sångerskan Anna-Karin ”ako” Oldeberg. Anders berättade att Daylight fått sitt namn eftersom de består av musiker som har möjlighet att öva dagtid och även spela för publik som har tid att lyssna dagtid.

 

MV8A8930-copy-2

Curt Olsson, PROs ordförande. (Foto: Morgan Jansson)

 

Det blev både kända och mindre kända låtar ur Monica Zetterlunds rika repertoar. Ako hade dagen till ära en guldklänning för att matcha de vackra blåsinstrumenten. Hon sjöng med stor värme och inlevelse och verkar stortrivas med storbandet och att vara på scenen. Ako säger själv att ”rösten bara blir bättre och bättre ju äldre jag blir”!

 

MV8A9025-copy-2

Anna-Karin "ako" Oldeberg säger att rösten blir bättre med åren. (Foto: Morgan Jansson)

 

Texterna i låtarna är så finurligt skrivna av bl a Hasse & Tage, Povel Ramel, Peter Himmelstrand och Beppe Wolgers och ako har en förmåga att texta så bra att innehållet verkligen går fram. Erik Lundberg har skrivit arrangemang som passar både Daylight och ako som hand i handsken. Många duktiga solister kryddade låtarna och kompet svängde.

 

Trombonsektionen fick glänsa i en härlig Calypso av Beppe och Georg Riedel; Katten Felix. Ako (som också är otroligt lik Maja Gräddnos?!..) kände sig hemma med både scatsång och katt-tema.

 

Underbart är kort av Povel Ramel blev delvis till allsång eftersom ako ofta uppmuntrar till att publiken får sjunga med. Publiken ville ha mer och extranumret blev en av Daylight och akos favoriter, nämligen Moondance av Van Morrison.

 

Det blev en mycket lyckad säsongstart för både Kulturoasen och Kulturhjältarna.

 

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.