Den här veckan blir man fullkomligt överöst med bra spelningar, redan ikväll är årets rockfest med Sabaton på Vaksalatorg, sedan fortsätter det under helgen med flera sevärda spelningar.
Ingen har väl missat att Sabaton med två förband intar Vaksala torg ikväll. Det är bara början. På fredag kommer Eldkvarn till Katalin, Norrköpingsbandet som släppte sin första platta 1974, då under namnet ”Piska mig hårt”.
Lördagen är en dag då man helst av allt vill kunna klona sig. Pub 19 firar 30-årsjubileum, det är 30 år sedan Katalin öppnade där. Tanken var först att fira med en gårdsfest men den har tyvärr blivit inställd. Istället har man en minifestival med tre uppsalaband, inledningsvis kommer DocV, därefter tar Sweet Emma and the Mood Swingers över och avslutningsvis får vi se Gransten Blues Band.
För att kompensera den inställda gårdsfesten så är det fri entré.
Anledningen till att man vill kunna klona sig på lördagen är att Nationalteaterns Rockorkester kommer till Katalin. Med klassiska album som ”Livet är en fest” (1974) och ”Rövarkungens ö” (1980) behövs det ingen närmare presentation här heller.