Skriv ut denna sida
YOHIO bjöd på färgsprakande show i Uppsala. (Foto: Morgan Jansson) YOHIO bjöd på färgsprakande show i Uppsala. (Foto: Morgan Jansson)

Färgsprakande med YOHIO

2013-09-08 - 01:52

Kevin Johio Lucas Rehn Eires 18 år kommer från Sundsvall. Stjärnan som tog allas våra hjärtan med storm i Melodifestivalen 2013. Visual kei är en musiksstil som fokuserar mycket på utseende. YOHIO uppträder ibland i klänning sminkad som flicka - tyvärr inget vi fick se ikväll i Svandammshallarna.

 

YOHIOs färgsprakande show var inte fylld till bredden, men 700 barn, ungdomar och vuxna var på plats. När jag säger barn så menar jag verkligen barn, vi pratar om 4-5-åringar. Många barn blir uttråkade efter ett tag - OK jag kan väl kanske tillstå att många är i yngsta laget. Vad jag funderar över är - vad lockar denna unga publik? Är det scenkläderna mån tro? Eller är det verkligen musiken som bitvis är ganska hård, eller kan det ha varit föräldrarna som behövde en "ursäkt" för att gå?

 

IMG 1212-copy-2
Många hade köat från morgon för att få bra platser. (Foto: Morgan Jansson)

 

Många fans ville säkra sig den bästa platsen och köade därför redan från sju på morgonen. Observera då att de öppnade insläppet klockan 18. Föräldrarna kom med proviant under dagen, de hade verkligen tur med vädret.

 

YOHIO sjöng naturligtvis på både japanska och engelska. Den musikaliska upplevelsen var kanske inte så man jublade. Scenkläderna är iögonfallande snygga med glitter, paljetter, fjädrar, fuskpäls, hjärtan och lite hud. Ljussättningen är snygg. Men det är för många klädbyten, långa pauser som de försöker fylla med lite tam underhållning och vågen för publiken. Eller en helt tom scen med lite ljuseffekter och pianoklink.

 

IMG 4854-copy-2
Störst jubel kom när Heartbreak Hotel spelades. (Foto: Morgan Jansson)

 

YOHIO backades upp av bandet "DESAIHA" som han också är manager för. Det är 3 killar som spelar trummor, bas och gitarr. Här finns mer att önska, de är söta att se på, men trummisen hamrar mer än han faktiskt spelar trummor. YOHIO byt kompband och skippa inspelad kör och instrument. Skaffa dig ett band som kan köra och spela alla instrument du vill ha med. När du ändå byter ut bandet - byt också ljudtekniker.

 

"Heartbreak Hotel" kom som det första extranumret, då jublades det som allra mest. Och var det en puss vi fick se Yohio ge basisten Fredrik, jag kan inte säga säkert. Här fick vi se YOHIO i den välkända outfiten från Melodifestivalen - den är riktigt söt.

 

Som slutkläm på konserten drack YOHIO vatten som han sedan spottade ut över publiken - detta kändes minst sagt lite besynnerligt.

 

Tillgängligheten för rullstol är bra. De hade också byggt en specialläktare.

 

Camilla Österberg
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.