Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 985
Skriv ut denna sida

Succébandet The Royal Concept till Uppsala

2013-08-23 - 16:56

Det Svenska bandet The Royal Concept släpper nytt album och ger sig ut på Sverigeturné. I höst kommer de till Uppsala och Katalin. 

"Goldrushed" heter The Royal Concepts efterlängtade debutalbum som släpps den 11 september. Bandet är just hemkomna från en lyckad turné i Japan där de spelat för tusentals människor och fått topplaceringar av singeln "On Our Way" och deras självbetitlade EP på japanska Itunes.

 

Sedan bandet skrivit avtal i USA har det blivit många resor runt om i världen - bandet har bland annat turnerat med Imagine Dragons, Capital Cities ,The Wombats, Wolfgang och Atlas Genius. Nu är det fullt fokus på Sverige där de efter albumsläppet åker på turné. Den 11 oktober spelar de på Katalin i Uppsala.

 

The Royal Concepts musik har lockat till sig stor uppmärksamhet. Sommaren 2012 var singeln "Gimme Twice" under flera veckor den mest adderade låten på amerikansk radio. Musiken har gått att höra i bland annat "Greys Anatomy", "Monday Mornings", "Grimm", "Arrows" "FIFA 13", "The Sims" och Tim Burtons film "Frankenweenie". Hyllningar av Rolling Stone Magazine, MTV, Filter, Perez Hilton, Sean Parker, The Strokes, Will Smith och inte minst Spotifygrundaren Daniel Ek har spritt ordet om The Royal Concept och visat att bandet har skapat en egen musikalisk fåra.

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.