På fredagkväll gör Bo Kaspers Orkester ett stopp i Uppsala på sin sommarturné, platsen är Flustrets Trädgård.
Bo Kaspers Orkester bildades 1991 och det är exakt 20 år sedan man släppte sitt första studioalbum "Söndag i sängen" sedan dess har man släppt ytterligare nio album, den senaste "Du borde tycka om mig" turnerar man med i sommar.
Bandets kanske mest kända låt är "I samma bil" från albumet Hund som gavs ut 2006, med starka influenser av jazz men också lite uppblandat med pop och rock har man etablerat sig som en av Sveriges mest hyllade liveband.
På fredagkväll är det alltså dags för Uppsalapubliken att få chansen att lyssna på BKO, insläppet öppnar klockan 18,00 och bandet uppträder från klockan 20,00. Platsen är på en av Uppsalas bästa sommarscener Flustrets Trädgård.