Skriv ut denna sida
Jojje Wadenius kommer till Parksnäckan med sin supergrupp. (Foto: Morgan Jansson) Jojje Wadenius kommer till Parksnäckan med sin supergrupp. (Foto: Morgan Jansson)

TNC en riktig supergrupp till Parksnäckan

2013-08-10 - 13:09

Jojje Wadenius och The New York Connection kommer till parksnäckan på söndag, det här är en riktig supergrupp.

På söndag får Uppsalapubliken den unika möjligheten att lyssna på artister som man bara sett på film eller TV tidigare. Sveriges största musikexport Georg "Jojje" Wadenius har spelat bakom storheter som Aretha Franklin, Dionne Warwick, Donald Fagen och otaliga andra. Han har även spelat i grupper som Blood Sweat and Tears, Simon and Garfunkel och Steely Dan. Bland svenska artister har Jojje stått för flera insatser tillsammans med bland annat Cornelis Wreesvik, Pugh Rogefeldt och Björn J:son Lind.

Med sig till Sverige för några exklusiva konserter bland annat på Parksnäckan i Uppsala har han Lou Marini känd bland annat som en av originalmedlemmarna i Blues Brothers, både i verkligheten och som en av skådespelarna i den klassiska musikfilmen från 80-talet där han spelar karaktären "Blue Lou". Lou Marini är en av världens mest eftersökta blåsmusiker och spelar främst saxofon.

 

Lew Soloff är en av USAs främsta trumpetare, han har jobbat med bland annat Blood Sweat and Tears. Han har även jobbat med Machito, Gil Evans, Tony Scott och Tito Puente. Han har också varit en långvarig medlem i Manhattan Jazz Quartet.

 

Per Lindvall är enligt många tyckare Sveriges främsta trummis och startade sin karriär redan som 13-åring och har hunnit ta emot bland annat en Grammis. Per är verksam med Jojje Wadenius, Laleh, Sofia Karlsson och har tidigare spelat med ABBA, Stevie Wonder, Suzanne Vega, Michael Bolton och Rick Astley med flera.

 

Slutligen har vi Lars "Larry" Danielsson på Bas, han är en av de mest efterfrågade basisterna i Skandinavien. Med attityd och extremt professionell attityd och spelglädje. Bland annat har han spelat med Michael Ruff, Nils Landgren, Lisa Nilsson och Sanne Salomonsen.

 

Bandets meriter skulle skulle kunna göras hur lång som helst, därför känns det lite ynkligt att bara säga att det är en riktig supergrupp, men det går inte att beskriva på annat sätt. Det är faktiskt en riktig supergrupp, det här vill du inte missa.

 

Platsen är på Parksnäckan, söndag med start klockan 19,00, insläppet öppnar redan klockan 18,15.

 

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.