Skriv ut denna sida
Anna-Karin "ako" Oldeberg leder ABBA-allsången. (Foto: Annette Bohlin, arkiv) Anna-Karin "ako" Oldeberg leder ABBA-allsången. (Foto: Annette Bohlin, arkiv)

Folkfest att vänta på Parksnäckan

2013-07-02 - 18:08

På onsdag är det dags för populära ABBA-allsången på Parksnäckan, årets gästartist är Nanne Grönvall.

 

Den traditionella ABBA-allsången har blivit en av säsongens populäraste evenemang på Parksnäckan. I år är gästartisten välkände och populära Nanne Grönvall som tillsammans med allsångsledaren Anna-Karin ako Oldeberg och Akademiska kören kommer att guida publiken genom allsångshäftet.

 

ABBA-allsången startar klockan 19,30

 

Barnens parksommar

Tidigare på dagen kommer barnens parksommar att genomföras mellan klockan 13-15 med "Varité Velociped. Det blir Scenshow, burkkastning, sagobuss, pysselhörna och massor av andra roliga aktiviteter för barnen.

 

Från scenen kommer en föreställning som får barnen att häpna. Fjärilseffekten är laddad med humor och musikalitet utlovar arrangörerna.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mycket av Kulturnattens evenemang var digitalt, men för de som ville ta en nostalgitripp live med E-TYPE var Parksnäckan kvällens riktiga höjdare.

Vi sitter på parkbänkar längs Fyrisån i början av augusti för att Joakim Palm ska kunna presentera sig själv, sin musik och sitt album "Don't stop trying" som släpptes den 24 juli 2021.

Monsi y su salsa, släppte den 25 juni "Salsa choke na ma", featuring Joys & Papa Dee.

Kent Wennman och hans Rockabilly Quartet släppte nyligen en ny skiva med Elvislåtar som "the king" framförde live 1954-1955.

Recension: Monsi y su Salsa, dvs Simon Monserrat, har som Uppsalanyheter tidigare har beskrivit, en produktiv period i studion. På fredag den 4 december 2020 är det släpp av två singlar som kompletterar hela albumet ” Salsa pal Bailador”, vilket betyder Salsa för dansaren.

Rock på svenska? För inte det tankarna till mjukrockare som Tommy Nilsson, Freda’ och Per Gessle? Må så vara, men den uppfattningen kanske kommer att ändras hos Uppsalapubliken framöver, då gruppen Urtidsdjur nu släpper sin första LP.

Recension: Releasepartyt på Reginateatern i onsdags blev inställt pga covid-19, men Beat Funktions låt ”Green Man” släpps idag fredag den 13 november i en ny fräsch tolkning av Maiah Lay och Henry Bowers.

Recension: Idag fredag 6 november släpper Ismael sitt nya album Doggerland, tyvärr ställer Covid-19 situationen till det för den planerade spelningen på Katalin i helgen.

Recension: Under artistnamnet ”Monsi y su salsa” släpper Simon Monserrat ”Abreme la puerta de tu corazon” den 31 oktober, samtidigt som 3D-animerade videon av Alejandro design från Venezuela (Alejandro Colmenarez).

Uppsalaborna trängs i city. Duo Vindöga går på avstånd från varandra på fält och i skogar runt Uppsala, bärande på en kontrabas. De spelar låten Den avskalade hösten - avskalad på ett alldeles särskilt sätt i den märkliga tid vi lever just nu.