Mai Leisz skriver på skivans konvolut att hon genomgått flera förändringar. Metamorfos betyder ju just omvandling eller förändring.
För drygt ett år sedan gifte hon sig med den amerikanske multi-instrumentalisten Greg Leisz. Mai har genomgått förvandlingen från en lite vilsen och sökande flicka i Estland till en stark och lycklig kvinna i Los Angeles. Det fina omslaget visar också hur hon blommat ut och blivit till en vacker fjäril.
Livsglädjen och kärleken till musiken, sin make och musikerna i hennes omgivning speglas i den fantastiskt musikala, melodiska och vackra musiken som ryms på albumet. Trots att Mai numera spelar med gräddan av musiker i Los Angeles så består hennes band fortfarande av de svenska musikerna Björn Arkö på saxofoner, Simon Berggren på piano, Calle Stålenbring på gitarr och Jonathan Lundberg på slagverk och trummor. De har tillsammans en speciell musikalisk samhörighet med Mai.
Mai Leisz turnerar numera tillsammans med maken i David Crosbys band och David Crosby har blivit en nära vän. Han har skrivit albumets enda vokala spår, "Here it's almost sunset", tillsammans med Mai och sjunger den ledande stämman.
David Crosby är inte den enda storheten som medverkar på skivan. Givetvis medverkar maken Greg Leisz på flera spår. Den legendariske gitarristen Bill Frisell spelar tillsammans med Mai på "Gregory" som de för övrigt spelade för Greg på bröllopet. Det är fantastiskt hur Mai's basspel och Bill Frisells gitarrspel smälter ihop så att det låter som det är ett instrument. Det är magi på hög nivå som skapas av de två musikerna.
Mai Leisz fina basspel både på "fretless" (bas utan band) och vanlig elbas är förstås centralt och väldigt viktigt hela albumet igenom. Den välrenommerade saxofonisten Charles Lloyd medverkar också han med fantastiskt spel på "Three Nights".
Metamorphosis luftiga nästan tyngdlösa jazz pulserar av musikalitet och värme. Mai Leisz är en fantastiskt duktig musiker och kompositör. Albumet som hon har skapat tillsammans med alla medverkande musiker är ett mästerverk.
Mitt betyg blir förstås det högsta möjliga, 10/10.