Det gifta paret Eric och Ulrika Bibb släpper albumet Pray Sing Love nu på fredag 27 april.
Det är ett mycket vackert och stillsamt album där det gifta parets röster också gifter sig med varandra och med de tio sångerna som Eric skrivit. De har med sig många av sina begåvade musiker-vänner på albumet, Mats Öberg, Olle Linder, Staffan Astner, Ale Möller, André de Lang, Chris McGreevy, Christer Lyssarides, Emil Ernebro, Glen Scott, Esbjörn Hazelius, Jesper Nordenström, John Rangel, Magnus Lindgren, Olli Haavisto och Petri Hakala.
Att Eric Bibb är en stor sångare är nog ingen nyhet, men att hans svenska hustru Ulrika också är en sådan fin sångerska känner nog inte så många till. Ulrika sjunger med stor inlevelse och närhet liksom sin man och har också hon en mycket behaglig röst. De sjunger några låtar var och några tillsammans i duo. Båda två har ett äkta och innerligt uttryck i sina röster och ackompanjemanget varierar från snyggt fingerspel på gitarr av Emil Ernebro till tvärflöjt av Magnus Lindgren och mycket annat. Vissa arrangemang har smäktande stråkar.
Titeln Pray Sing Love säger en hel del om låtarnas karaktär och innehåll. Kärlekslåtar med en ibland spirituell känsla. Musiken är rogivande och meditativ. Eric och Ulrika Bibb har gjort ett oerhört vackert och stillsamt album, ibland nästan lite för stillsamt.
Mitt betyg blir 8/10