Richard Smitt med ett förflutet i det numera upplösta och kritikerrosade bandet We Met Tomorrow har spelat in en mycket bra och stark 6 låtars EP. Inspelningen har skett i Kiruna och producerats av Björn Pettersson Thuuri.
Richard Smitt har en väldigt känslosam röst som är fylld av inlevelse. Det är Americana av väldigt hög kvalité som vi får höra. Han har också fått hjälp av den fantastiska Ellen Sundberg. De gör en fin duett tillsammans på "It's gotta be you". Det gör de så bra att det borde kunna vara mycket konkurrenskraftigt även i Americanans hemland. Det skönt lite "skitiga soundet" och Richard Smitts lidelsefulla sångröst ger en autentisk och äkta känsla.
Låtarna är av genomgående hög standard. Dessutom håller Richard Smitt också på att spela in ett album som produceras av amerikanen Rayland Baxter vilket verkligen bådar gott för framtiden.