Nu startar uthyrningen av de 243 nybyggda studentbostäderna i Blåsenhus - 2009 startade uthyrningen av Observatoriet, vilket var det senaste nytillskottet på studentbostadsmarknaden.
I den första etappen blockuthyrs 36 bostäder via Akademihotellet, som kommer att hyra ut bostäderna till gästforskare och Skandionkliniken. I den andra etappen, som startade på måndagen, hyrs bostäderna ut via Studentstaden.
- Studentstaden har rivstartat med nyproduktion av studentbostäder. Totalt har vi närmare 350 i pågående produktion och planer på närmare 700 de kommande åren, säger Benny Enholm, vd Studentstaden i ett pressmeddelande.
Längs med Artillerigatan i Kåbo byggs sju hus med sammanlagt 243 lägenheter till Uppsalas studenter och forskare. De minsta lägenheterna är 25 kvm, där vissa av dem har sovalkov. För den som vill bo lite större finns även flera 2:or om 34-47 kvm.
Alla lägenheter får eget kök och badrum. I området finns gemensamma grillplatser och gröna ytor med bänkar där de studenter som bor i området kan umgås eller sitta och plugga.