Det blev en bra dag för flertalet av Uppsalaförarna på Tierp Arena under lördagen, årsbästa av Peter Rundström, personbästa av Elsa Karlsson och nära hastighetsrekord av Erik Wallin.
I den största klassen, Stock Super Stock hamnade Erik Wallin på 16:e plats och Peter Johansson kom på den 28:e och sista platsen. I kvalstegens första elimineringsrunda som gick redan på lördagskvällen fick Erik möta Björn Bondesson och Peter mötte Dennis Andersson.
Båda Uppsalaförarna blev utslagna direkt, Erik Wallin var dock ganska nöjd med helgens tävlingar även om han väldigt gärna velat köra även på söndagen.
- Jag är nöjd, det var nära att jag tangerade mitt hastighetsrekord som ligger på 205 km/h berättar Erik som kom upp i 204 km/h trots den stekande värmen.
Förutom att bilen gick snabbare än vad han trott så körde han in nya dämpare vilket påverkade hur bilen landade efter starterna. Eriks planer var att byta motor den här säsongen, något som dock får vänta till säsongen 2014.