Sarah Samuelsson vill försvara titeln i X-cupen. (Foto: Peter Bohlin) Sarah Samuelsson vill försvara titeln i X-cupen. (Foto: Peter Bohlin)

Motiverad Sarah siktar på ny titel

2013-05-17 - 10:19

Folkraceföraren Sarah Samuelsson fick stora delar av förra säsongen spolierad av en klämskada, samt hade en tuff tillvaro även vid sidan av Folkracingen, nu är hon tillbaka starkare och mer motiverad än någonsin.

 

Förra helgen inleddes folkracesäsongen med tävling på Hälsinge motorstadion i Söderhamn, det handlar om X-Cupen som Sarah Samuelsson vann förra säsongen trots alla motgångar. Som titelförsvarare kunde inte Samuelsson fått en bättre start, vinst i alla tre heaten samt A-finalen, med en körning som skvallrade om en nyfunnen vinnarkänsla där aggressiviteten och farten gav en övertygande seger.

 

När Uppsalanyheter träffar Samuelsson och hennes team så pågår förberedelserna för fullt med att fixa i ordning bilen till kommande tävling. Det var egentligen meningen att Samuelsson skulle tävla i en Volvo 850 men det blev till slut teamets Anna Krantz gula Saab som blir tävlingsbil när tävlingarna i Ljusdal körs på lördag.

 

Flera tävlande i X-cupen

Att Samuelsson väljer att köra X-cupen i Hälsingland beror på att det är fler tävlande i Damklasserna där än övriga tävlingar i närområdet. I X-cupen är det mellan 25-30 startande damer och i andra tävlingar i närområdet kan det vara 10-15 damer som startar.

- Det är mycket roligare att köra i X-cupen, säg att det bara är sex startande i en tävling då kan man ju förlora alla heaten och ändå gå till A-final. Det är en större utmaning att åka på tävlingar med upp emot 30 startande, då känner jag mig mycket duktigare när jag vinner, skrattar Sara när vi sitter i teamets buss.

 

2013-05-15 sarah samuelsson pb 003
Sarah Samuelsson laddar för helgens tävling i Ljusdal (Foto: Peter Bohlin)

 

I X-cupen är det sju deltävlingar, första tävlingen gick i lördags i Söderhamn och nu på lördag är det Ljusdal. Sen fortsätter det med Årsunda, Skutskär, Bollnäs, Gävle och Gestrike.

- Målet är att vinna cupen igen, så jag får behålla titeln, säger Sarah och tillägger snabbt att då blir det ju lite nervöst för om jag vinner i år så måste jag ju vinna nästa år också. Om man vinner tre år på rad så får man ju behålla vandringspokalen.

 

Mår bättre nu än för ett år sedan

Om man jämför folkraceföraren Sarah Samuelsson i år och tittar ett år bakåt i tiden så har det skett många förändringar i hennes liv som fått en positiv påverkan på henne som person.

- Jag mådde inte så bra förra året, var inte alls mig själv och gick upp väldigt mycket i vikt. Sedan började jag på ny kula och på två månader gick jag ner 30 kilo, jag träffade min nuvarande pojkvän Danne. Allt blev som en nytändning för mig, jag känner mig som en helt ny människa, glad, sprallig och är positiv till det mesta nu för tiden.

Förra säsongen kändes det inte lika roligt att tävla och allt kändes tråkigt, det var svårt att se positivt på saker och ting berättar Samuelsson som ser allting på ett annat sätt idag.

- Nu känner jag lust hela tiden, jag måste till garaget, vi har varit där varje dag de senaste tre månaderna. Vi går hem och lagar mat, sen är vi i garaget till sent på natten, åker och jobbar och så rullar det på.

 

2013-05-15 sarah samuelsson pb 022 475pxl

Henke, Danne, Sarah, Maurén och Håkan (Foto: Peter Bohlin)

 

När vi träffar Sarah så finns det ett antal personer i garaget som betyder väldigt mycket för henne, den enda som saknas den här kvällen är Anna Krantz som också betyder mycket för Sarah.

- Det är dom som gör allt förklarar Samuelsson och räknar upp de som är i garaget. Håkan meckar med bilarna och hjälper till med det han kan, Danne är den som får ihop allt, han svetsar och ser till att grejerna håller ihop, Henke har inte varit med så länge men hjälper Danne med svetsning och lär sig hela tiden. Mao och jag, vi hänger mest, målar och försöker vara trevligt sällskap - det är väl så det skall vara när man är "fabriksförare" skojar Sarah. Grabbar brukar vilja göra allt, så vi tjejer får backa, men vissa gånger är mina små minihänder till bättre användning än Dannes "klossar".

 

När vi frågar Sarah hur tankarna går inför helgens tävlingar så får vi ett lite överraskande svar om nervositet och rädslan att misslyckas inför de som tror mest på henne.

- Jag brukar aldrig vara nervös inför tävlingar, men är det. Håkan var så glad och stolt senast och det är då jag tycker att det är som roligast att köra och när Anna (Krantz) kom fram och berömde mig för körningen senast blev jag så glad. Nu blir jag skitnervös, tänk om jag presterar skit och så kanske Håkan blir besviken nu när han var så stolt senast.

 

Resultatet i premiären gör att Sarah känner större press inför kommande tävlingar, men den största pressen kommer troligen från henne själv.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.

  • Almtuna föll i förlängningen

    Almtuna ledde med 2-1 mot formstarka Västervik i hockeyallsvenskan när det var cirka fyra minutuer kvar av tredje perioden. Gästerna lyckades dock kvittera till 2-2 och sedan vinna i den efterföljande förlängningen. Almtuna behåller dock sin 10:e plats i serien före Vita Hästen och utökade dessutom försprånget till två poäng efter dagens poäng mot Västervik.

  • Storvreta vände i sista perioden

    Storvreta låg under med 3-4 mot Dalen från Umeå inför den tredje perioden när lagen möttes i Superligan på söndagen. En stark slutperiod av Storvreta gav dock till slut en säker seger med 7-4 efter mål av Liam Åström, Albin Sjögren, Anton Birgersson och Filip Eriksson.

  • Sirius föll med uddamålet efter målkalas

    Sirius hade ledningen två gånger mot topplaget Kalmarsund men föll med 11-10 i ett galet målkalas som alltså innehöll hela 21 mål. Med sex minuter kvar av tredje perioden ledde Kalmarsund med 11-7 men en slutforcering av gästerna med tre mål på drygt en minut var nära att ge poäng för Sirius som dock föll med uddamålet.

  • Bravo tremålsskytt för Sirius

    Chatlotte Bravo blev tremålsskytt när Sirius besegrade Lund i Svenska Superligan på bortaplan med 7-2. Sirius befäster därmed sin andra plats i SSL-tabellen tre poäng efter Thorengruppen och en poäng före Pixbo. Övriga målskyttar för Sirius blev Klara Molin 2 mål, Rebecka Jansson och Isabel Balzano.

  • Almtuna nollade av Västervik

    Almtuna släppte bara in ett mål i bortamötet mot Västervik på fredagskvällen, trots det så förlorade man. Västerviks debuterande nyförvärv Zach Budish gjorde nämligen matchens enda mål och hemmalaget vann med 1-0.

  • Storvreta vann efter stark förstaperiod

    Storvreta bortabesegrade Helsingborg med 5-8 i torsdagens omgång av Superligan. Efter första perioden ledde Vreta med 1-5, resten av matchen var desto jämnare men säker seger. Tre poäng för Storvreta upp på tabellens andra plats en poäng bakom Kalmarsund. I Storvreta noterades sju olika spelare för mål.

  • Timrå nollade Almtuna

    Almtunaikonen Per Svensson numera i Timrå visade vägen för sitt lag genom att göra matchens första mål mot sina gamla lagkamrater redan i den första minuten. Slutresultatet i söndagens match skrevs till slut 4-0 för tabelltvåan, Almtuna befinner sig på tabellens åttonde plats med 16 poäng i en rekordjämn men haltande tabell där det endast skiljer två poäng mellan tredje och nionde platsen.

  • Ny förlust mot Rosengård

    Uppsala Fotboll förlorade söndagens match i Damallsvenskan mot Rosengård med 5-1 på bortaplan. Senast lagen möttes var i Uppsala då vann Rosengård med hela 9-1. Uppsalas mål på söndagen gjordes av Beata Olsson.

  • Storvretas första förlust

    Storvreta förlorade söndagens match borta i superligan mot Linköping med 6-5 efter förlängning. Förlusten är Storvretas första den här säsongen och samtidigt som man föll tappade man serieledningen till Kalmarsund som har 14 poäng efter fem matcher, en poäng mer än Storvreta.

  • Delad pott mellan Sirius och Kalmar FF

    Det blev delad pott för Sirius och Kalmar FF på söndagen när man spelad oavgjort 2-2 på Studenternas IP. Eftersnacket kom dock att handla om en situation där Yukiya Sugita vänder bort tre motståndare och skjuter in 3-1 via ribban studsande på mållinjen och in i nättaket. Dessvärre blev Sugita och Sirius bokstavligt talat blåsta på målet eftersom domaren blåst av för att ge Sugita en frispark. Något senare kunde Kalmar FF kvittera till 2-2 som blev slutresultat.

  • Stark första period av Uppsala Basket gav seger

    Uppsala Basket vann sin tredje seger i Basketligan när man på lördagen besegrade Wetterbygden med 68-78 på bortaplan. Det var framförallt en stark första period som Uppsal vann med 11-25 som grundlade segern. Stor matchvinnare i Uppsala blev Zenta Melnika med 18 poäng och 10 returer. Uppsala ligger fyra i basketligans tabell med sex poäng efter fem matcher.

  • KFUM Uppsala vände mot Team4Q

    KFUM Uppsala Låg under med 57-38 borta mot Team4Q i lördagens omgång av Superettan. Med två bra slutperioder lyckades man dock vända till seger med 86-90 sedan lagkaptenen Mannos Nakos sänkt en matchavgörande trea vid ställningen 86-85 fram till 86-88. KFUM Uppsala är alltjämt obesegrade och har fem segrar av fem möjliga.

  • Uppsala Baskets första förlust

    Efter två inledande segrar i damernas basketliga åkte Uppsala Basket på säsongens första förlust. Det var Norrköpings Dolphins som kunde vinna i Upplands Bilforum USIF Arena med klara 62-79. Det var efter en dålig tredje period som Uppsala förlorade med 15 poäng (10-25) som gästerna kunde säkra segern.

  • Almtuna föll mot VIK

    Almtuna förlorade lördagens allsvenska möte borta mot Västerås med 3-2 efter periodesiffrorna (2-1, 0-1, 1-0). Det var dock nära att uppsalalaget kunde kvittera i slutet av den tredje perioden när Tobias Liljendahl var nära att peta in en retur. Nästa match för Almtuna är på tisdag den 20 oktober då man tar emot Modo hemma i Upplands Bilforum Arena.

  • Fjärde raka segern för Storvreta

    Storvretas innebandydamer går som tåget i den östra innebandyallsvenskan. På lördagen besegrade man Hammarby med 5-4 på bortaplan och gick upp i ensam serieledning med 12 poäng. I Storvreta noterades Viktoria Hubinette för två mål.

  • Hemmaförlust mot Vita hästen

    Almtuna förlorade hemmamötet i Hockeyallsvenskan på onsdagen mot Vita Hästen från Norrköping med 1-3 (0-0, 0-1, 1-2). Almtunas mål gjordes på straff av Martin Mellberg vid ställningen 0-3.

  • Almtuna nollade Modo

    Almtuna nollade Modo i den svåra bortamatchen i Örnsköldsvik när man vann med 2-0. Det var Almtuna som dominerade i antalet skott på mål, efter två perioder ledde uppsalalaget skotten med 27-8 men det stod bara 1-0 till Almtuna efter mål av Jesper Norbäck i mitten av andra perioden. I slutskedet av matchen jagade Modo kvittering men drar på sig en utvisning med drygt två minuter kvar av tredje perioden. Man satsar då på spel utan målvakt, men Almtunas Emil Berglund kan skicka pucken ända från djupt ner i egen zon in i tom bur och fatsställa slutresultatet till 2-0.

  • Segrar för Sirius och Storvreta i damallsvenskan

    Sirius besegrade Huddinge i innebandyns östra damallsvenska med 4-1, segern är blåsvarts första i serien den här säsongen efter tre omgångar. Poängbäst med 1+1 blev Rafaella Sandström. Storvreta vann även dem sin match mot Telge med 3-2, det var dock Telge som tog ledningen men Storvreta kunde vända till 2-1. I  inledningen av den andra perioden kvitterade Telge till 2-2 men Storvretas Amanda Skyltbäck gjorde 3-2 och trots att halva matchen återstod föll inga fler mål.

  • Tredje raka för Hagunda

    Hagunda besegrade Salem i den Norra Innebandyallsvenskan på lördagen med 7-6 på bortaplan. Efter två perioder ledde Hagunda med 7-2 men slappnade av i den tredje perioden som man förlorade med 0-4. Seger dock i den tredje omgången och Hagunda har full pott nio poäng och leder den Norra Allsvenskan.

  • Storvreta vann innebandyderbyt

    Storvreta vann lördagens innebandyderby mot Sirius. Efter en jämn första period som slutade 4-4 där Sirius hade tvåmålsledning vid tre tillfällen stängde Storvreta till bakåt. De resterande två perioderna vann Vreta med 4-0 och 2-0. Poängbäst i Sirius blev Kasper Broby 2+0 och Billy Nilsson 1+1. I Storvreta blev Robin Nilsbert poängbäst med 3+2 tillsammans med Alexander Rudd 1+4.

  • Almtuna föll i förlängningen

    Almtuna ledde med 2-1 mot formstarka Västervik i hockeyallsvenskan när det var cirka fyra minutuer kvar av tredje perioden. Gästerna lyckades dock kvittera till 2-2 och sedan vinna i den efterföljande förlängningen. Almtuna behåller dock sin 10:e plats i serien före Vita Hästen och utökade dessutom försprånget till två poäng efter dagens poäng mot Västervik.

  • Storvreta vände i sista perioden

    Storvreta låg under med 3-4 mot Dalen från Umeå inför den tredje perioden när lagen möttes i Superligan på söndagen. En stark slutperiod av Storvreta gav dock till slut en säker seger med 7-4 efter mål av Liam Åström, Albin Sjögren, Anton Birgersson och Filip Eriksson.

  • Sirius föll med uddamålet efter målkalas

    Sirius hade ledningen två gånger mot topplaget Kalmarsund men föll med 11-10 i ett galet målkalas som alltså innehöll hela 21 mål. Med sex minuter kvar av tredje perioden ledde Kalmarsund med 11-7 men en slutforcering av gästerna med tre mål på drygt en minut var nära att ge poäng för Sirius som dock föll med uddamålet.

  • Bravo tremålsskytt för Sirius

    Chatlotte Bravo blev tremålsskytt när Sirius besegrade Lund i Svenska Superligan på bortaplan med 7-2. Sirius befäster därmed sin andra plats i SSL-tabellen tre poäng efter Thorengruppen och en poäng före Pixbo. Övriga målskyttar för Sirius blev Klara Molin 2 mål, Rebecka Jansson och Isabel Balzano.

  • Almtuna nollade av Västervik

    Almtuna släppte bara in ett mål i bortamötet mot Västervik på fredagskvällen, trots det så förlorade man. Västerviks debuterande nyförvärv Zach Budish gjorde nämligen matchens enda mål och hemmalaget vann med 1-0.

  • Trafikbrott Uppsala

    På torsdagens eftermiddag 15:34 stoppade en polispatrull en bilist i 60-årsåldern som körde mot enkelriktat vid Resecentrum. Något senare 16:14 får en kvinna i 50-årsåldern böter för att hon använt mobiltelefon under bilkörning på Bolandsgatan.

  • Olovlig körning med obältat barn i bilen

    Vid 14-tiden på torsdagen stoppar en polispatrull en bilist på Dag Hammarskjölds väg i Uppsala. Mannen har körkortstillstånd men saknar körkort. I bilen finns ett obältat barn, körkortstillståndet omhändertas och en anmälan om olovlig körning skrivs, uppger Polisen på sin hemsida.

  • Flera företag drabbade av inbrott

    Flera företag på Västra Ågatan har drabbats av inbrott. På ett av företagen har flerra dörrar brutits upp, och det saknas bland annat mobiltelefoner och bärbara datorer uppger polisen i region mitt på sin hemsida. Flera företag i samma fastighet är drabbade, anmälningsupptagning har gjorts under tisdagen.

  • Storvreta vann efter stark förstaperiod

    Storvreta bortabesegrade Helsingborg med 5-8 i torsdagens omgång av Superligan. Efter första perioden ledde Vreta med 1-5, resten av matchen var desto jämnare men säker seger. Tre poäng för Storvreta upp på tabellens andra plats en poäng bakom Kalmarsund. I Storvreta noterades sju olika spelare för mål.

  • Stal kläder i preparerade väskor

    En kvinna greps på måndageftermiddagen i en butik i Boländerna. Detta sedan personal sett kvinnan stoppa ner kläder i preparerade väskor, när polispatrull kom till platsen greps kvinnan och hennes väskor togs i beslag, uppger polisen på sin hemsida.

Dessa keglar hjälper inte sannolikt dina erektioner

Erektil dysfunktion (ED), oförmågan att upprätthålla ett erektionsföretag tillräckligt för sex påverkar upp till 30 miljoner amerikanska män.
Receptbelagda läkemedel som behandlar ED (som Viagra) har funnits i många år nu, och Viagra enbart har ordinerats mer än 20 miljoner gånger i USA. Generellt kan problem med erektioner spåras till problem med blodflödet, och det är problemet att läkemedel som Viagra-adress.

Men den allmänna hälsan och det fysiska tillståndet påverkar även erektionernas kvalitet, liksom tillståndet hos de pubokockcygeus-PC-muskler som utgör bäckenbotten. Behandla golvmusklerna håller dina inre organ på plats, och som alla andra muskelsystem kan de bli slacka över tiden med brist på träning. Kvinnor som har genomgått födseln rekommenderas att göra det som kallas Kegel övningar för att få sitt bäckgolv i form igen. Men visste du att män kan dra nytta av att göra Kegel övningar också? Läs mer här.

Generisk Cialis | Cialis 20 mg | Cialis i Danmark | Cialis netistä