Efter sju raka segrar på hemmaplan bröts ikväll Almtunas svit i HockeyAllsvenskan när Timrå kom på besök. Gästerna bröt inte bara segersviten, man vann med 0-3 och gjorde Almtuna mållösa hemma för första gången den här säsongen.
Senast Almtuna förlorade på hemmaplan var den 18 oktober mot Asplöven i sudden death, sedan dess har man radat upp sju segrar. I kväll bröts dock sviten då Timrå kom på besök och vann med 0-3, samtliga tre mål gjorda i mittenperioden. Efter en chansfattig första period där Almtuna vann skotten med 9-3 stod det alltjämnt 0-0.
I andra perioden tog Timrå ledningen med 0-1 efter mål i numerärt överläge, framför mål stod Sam Marklund och styrde in en puck från Andreas Molinder. Fyra minuter senare, 7:32 gör Daniel Öhrn 0-2, återigen är det Molinder som spelar fram, än värre skulle det bli för Almtuna då gästerna ytterligare 22 sekunder senare utökar till 0-3.
Almtuna tar timeout och får stopp på Timrå, men inget av lagen skulle komma att göra några fler mål under matchen. Timrå lyckades bra med att få stopp på Almtunas fart och passningsspel, matchen var för övrigt inte särskild välspelad.
Almtunas fina svit på sju raka segrar bryts i och med förlusten, men förutom förlustsviten var det också första gången den här säsongen som man gick mållösa från en hemmamatch. Nästa hemmamatch spelas på tisdag mot Pantern, men dessförinnan möter man Karlskoga borta nu på söndag.
Almtuna - Timrå 0-3 (0-0, 0-3, 0-0)
Publik: 1 603