Almtunas damer mötte på söndagen Segeltorp på bortaplan och vann sin andra raka seger och toppar damernas division 1 östra på sju poäng.
Segeltorp kom till spel med tre kedjor och två backpar att jämföras med Almtunas två femmor. Det var trots den knappa segermarginalen 1-2 i Almtunas fördel spel mot ett mål. Totalt sköt Uppsalalaget 66 (!) skott mot Lina Jansson i hemmakassen.
Amanda Lundell gav Almtuna ledningen efter åtta minuter av den första perioden och Lina Werner utökade sedan ledningen till 0-2 i den andra perioden. Segeltorp reducerar till 1-2 när halva slutperioden spelats men Almtuna håller undan och tar tre nya poäng. Segeltorp sköt fyra skott totalt under de två första perioderna men i den sista hade man tolv skott på Shelley Payne i Almtunas kasse.
Efter tre omgångar har Almtuna spelat ihop sju poäng och ligger för tillfället etta i serien, men tvåan Djurgården och trean Södertälje har sex poäng och en match mindre spelad.
Nästa match spelas på söndag hemma i Metallåtervinning Arena mot Tumba.
Segeltorp - Almtuna 1-2 (0-1, 0-1, 1-0)
Almtunas mål: Amanda Lundell, Lina Werner.
Publik: 21