Storvretas segersvit i Svenska Superligan stannade på arton segrar, under lördagen förlorade man på bortaplan mot Falun som därmed minskade avståndet mellan lagen i tabelltoppen till tre poäng.
Storvreta hade chansen att avgöra toppstriden i Superligan, vid en eventuell seger hade Uppsalalaget legat nio poäng före Falun i tabelltoppen. Matchen började också bra för Storvreta som kunde gå till ledning med 0-2 efter mål av Robin Nilsberth och Niklas Winroth.
Falun kom dock tillbaka inför storpubliken i JALAS Arena och vände till ledning med 3-2 under den andra perioden. När Omar Aldeeb gjorde sitt andra raka mål i nledningen av den tredje periodens inledning och Johan Samuelsson utökat till 5-2 i den åttonde minuten trodde nog de flesta att matchen var över.
Med en man mindre gjorde sedan Storvreta 5-3 genom Jimmie Pettersson och bara en minut senare satte Henrik Stenberg 5-4 med drygt tre minuter kvar av matchen. Det skulle dock bli Falun som drog det längsta strået och Alexander Galante-Carlström som varit poänglös under matchen kunde göra 6-4 i tom bur.
Storvreta leder fortfarande Superligans tabell med tre poäng tillgodo på tvåan Falun.
Falun - Storvreta 6-4 (0-2, 3-0, 3-2)
Storvretas mål: Robin Nilsberth, Niklas Winroth, Jimmie Pettersson, Henrik Stenberg.
Publik: 2 459