Ett motiverat Storvreta körde över AIK och vann onsdagens möte med 10-3 och tog sin första trepoängare hemma i IFU Arena.
Det fanns flera typer av "matchen i matchen" då AIK-tränaren Magnus Jäderlund ställdes mot sitt gamla lag, den hetaste matchen i matchen stod dock mellan de tidigare målvaktskompisarna Albin Engholm i AIK och Viktor Klintsten i Storvreta. Vem som vann den matchen behöver vi inte skriva om.
Första perioden böljade en hel del fram och tillbaka, den spelades i ett högt tempo och det såg lite slarvigt ut emellanåt då det blev mer kamp än skönspel. Storvretas Jimmie Pettersson kunde dock spräcka nollan bakom Engholm redan efter knappt fyra minuter och 2-0 kom i mitten av perioden från Fredrik Lindholm.
Engholm hade inte sin bästa dag på jobbet för Storvreta gick fram till 4-0 och även om AIK reducerade till 4-1 i den nionde minuten var det aldrig någon fara för segern. Tobias Gustafsson och Albin Sjögren utökade till 6-1 och frågan var om tränare Jäderlund skulle byta ut sin målvakt, eller inte.
Oskar Hagberg reducerade för AIK till 6-2 men svaret på det kom direkt, Valdemar Ahlroth gjorde 7-2 bara 17 sekunder senare. Storvreta ledde med 7-2 inför slutperioden och frågan om målvaktsbyte eller inte besvarades med att Engholm stod hela matchen.
I tredje perioden stoppade AIK "blödningen" och första halvan var mållös och Andreas Stefansson reducerade till 7-3 i den tolfte minuten. Sen var det stopp för AIK, Storvreta stängde matchen och fick med sig tvåsiffrigt 10-3, segern var en styrkedemonstration från Storvreta och en tydlig signal till Sirius inför lördagens derby.
I Storvreta var Albin Sjögren het med sina tre mål, men poängbäst blev Valdemar Ahlroth med ett mål och tre assist.
Storvreta - AIK 10-2 (2-0, 5-2, 3-1)
Storvretas mål: Albin Sjögren 3, Jimmie Pettersson 2, Fredrik Lindholm, Robin Nilsberth, Tobias Gustafsson, Valdemar Ahlroth, självmål.
Publik: 1 342