Sirius vann det viktiga bottenmötet mot Thorengruppen på söndagen med 8-2. Inför matchen hade Thorengruppen en poäng precis som Sirius, därav rubriksättningen.
"Stor och tung" börjar en klassisk supporterramsa i Uppsala och nog passar inledningen på ramsan som rubrik efter Sirius storseger mot tabelljumbon med 8-2. Segern satt dock långt inne, den första perioden slutade 1-0 och den andra 1-1.
I andra perioden kvitterade Thorengruppens nyförvärv, Norrmannen Marius Pedersen men Joakim Olsson återställde ordningen i mitten av perioden med att göra 2-1. Sirius hade mer av spelet och chanserna under matchen men det var lite krampaktigt emellanåt. Trots det så gjorde man en stabil insats och fick maximal utdelning i den tredje perioden.
Redan efter 23 sekunder gjorde Johan Eriksson 3-1 och knappt två minuter senare bryter Jakob Drews likt en NHL-spelare in på mål och trycker in 4-1 bakom debuterande Andreas Ansnes Falkeid. Även om Thorengruppens Peter Reinholdt reducerade strax efteråt så var det aldrig någon fara för segern.
Sirius var det bättre laget och spelade ut i den sista perioden samtidigt som Thorengruppen faller ihop som ett korthus. Johan Elfving gjorde 5-2 och under matchens sista 84 sekunder gjorde Sirius tre mål genom i tur och ordning tremålsskytten Johan Eriksson, Peter Berlin och Mattias Jansson.
Sirius vann skotten med förkrossande 16-5 i tredje perioden, totalt vann man skotten med 35-16 vilket är ganska talande för matchen. Mycket bra i Sirius var Johan Eriksson med sina tre mål, han har en otrolig förmåga att få iväg skott oavsett hur trångt det är kring honom.
Med segern lyfter Sirius till tabellens nionde plats medans Thorengruppen är kvar på nedflyttningsplats med sin enda poäng. Sirius nästa match är på lördag, då tar man emot Storvreta i säsongens första derby.
Sirius - Thorengruppen 8-2 (1-0, 1-1, 6-1)
Sirius mål: Johan Eriksson 3, Joakim Olsson, Jakob Drews, Johan Elfving, Peter Berlin, Mattias Jansson.
Publik: 1 033