När Falun sköt in reduceringen till 2-3 i den sjätte minuten av tredje perioden trodde man att det skulle bli lika ovisst som i de två tidigare matcherna. Men en femminutersutvisning för Johannes Larsson och en målexplosion gav Storvreta segern med förkrossande 2-8 i den tredje semifinalmatchen.
Storvreta fick en bra start inför ett kokande IBF Falun Arena som var fullsatt med rosamyckade supportrar och en sektion med tillresta bortasupportrar. Trots att Storvreta är det klart bättre laget inledningsvis dröjer det till den tionde minuten innan Niklas Winroth drar iväg ett skott från långt håll sedan han fått fritt i mitten av planen, skottet går upp i krysset via målvakten Johan Rehn. Ju längre perioden går tar dock Falun över allt mer och är nära att kvittera sedan Emil Johansson träffat ribban med ett skott från vänsterkanten.
Falun hade ett par bra lägen att kvittera, bland annat efter ett fint väggspel mellan Emil Johansson och Thomas Holmgren, men perioden slutar 0-1. I pausen analyserar Storvretas lagkapten perioden med att man "inledde bra men att Falun tog över och skapade tryck på Storvretas kasse i den senare delen av perioden".
Periodpausen kom lägligt för Storvreta eftersom Falun var på gång, men det skulle komma en kvittering. Det är i andra periodens sjätte minut som Alexander Egebrant slår ett snabbt frislag till Ciya Hajo som i likhet med Winroth drar iväg ett tungt skott från långt håll som letar sig i mål. Det tar dock bara en minut så är det kvitterat, på tal om skott långt utifrån, Jesper Berggren får bollen av Jimmie Pettersson från offensiv position och några meter in på egen planhalva drar Berggren bollen i mål.
Fler mål faller inte i andra perioden och Falun ser anmärkningsvärt trötta ut medans Storvreta ser allt annat än trötta ut, något som Victor Andersson också uppmärksammat och påtalade i intervjun under andra periodpausen "det finns många hängskallar i Falun" kommenterar Andersson motståndarna. En uppgiven Johannes Larsson intervjuas också i periodpausen "vi är inte där, vi skjuter för dåligt och när vi skjuter gör vi det i täck", Larsson sågade för övrigt sin egen insats med att "jag har varit iskall, får se om jag får spela i den tredje perioden".
Falun fick en bra chans att få kontakt då man tilldömdes en straff i den sjätte minuten, Faluns bäste spelare Emil Johansson väntade ut Viktor Klintsten i målet och la in reduceringen till 2-3. Det hettar till ordentligt två minuter senare, Johannes Larsson kör över Viktor Klintsten i målet och åker på en fem minuters utvisning, Klinsten som blev arg och gav sig på Larsson drabbades av två minuter för sitt tilltag.
När Storvreta blir fulltaliga har man tre minuter på sig att skapa ett bra utgångsläge inför de sista tio minuterna, och som man gjorde det. Först skjuter Rasmus Sundstedt in 2-4 (Henrik Stenberg fick målet) via målvakten Rehns fot, en minut senare utökar Sundstedt till 2-5 efter dubbla returer från Rehn i kassen, till slut fullbordar Sundstedt ett hattrick i samma power play genom att göra 2-6 och matchen är avgjord.
Storvreta stänger matchen genom att göra ytterligare två mål (Alexander Rudd och Joakim Olsson) och vinner med osannolika 2-8 efter fyra mål i samma powerplay. Storvreta tar ledningen i "mästarmötet" med 2-1 i matcher och för första gången på ett par år såg faktiskt Falun rätt mänskliga ut och Storvreta har ett perfekt läge att utöka till 3-1 i matcher på söndag när lagen möts i Uppsala.
Falun - Storvreta 2-8 (0-1, 1-2, 1-5)
Storvretas mål: Rasmus Sundstedt 2, Alexander Rudd 2, Niklas Winroth, Jesper Berggren, Henrik Stenberg, Joakim Olsson.
Publik: 2 389