Storvreta vann i sista omgången genom att besegra Karlstad i förlängning och Sirius föll mot Växjö. Storvreta är klara för kvartsfinalspel medans Sirius säsong tog slut idag.
Varken Storvreta eller Sirius hade någonting att spela för i lördagens slutomgång av Svenska Superligan, Sirius som grejade kontraktet i förra omgången mot Gävle åkte till Växjö och förlorade med 9-4.
Tolv minuter in i första perioden ledde Växjö med 4-0 och 6-1 var ställningen efter periodens slut, ett omotiverat Sirius var utan chans och Växjö vann till slut med 9-4. Sirius mål gjordes av Peter Berlin, Johan Eriksson, Billy Nilsson och Johan Widh.
Karlstad tog emot Storvreta i en mycket jämn match där lagen följdes åt genom hela matchen, man bytte ledningen inte mindre än tre gånger innan Albin Sjögren kvitterade till 5-5 med sju minuter kvar av tredje perioden, det var för övrigt Sjögrens tredje mål i matchen.
Efter en minut av förlängningen gjorde Joakim Olsson segermålet 5-6 efter framspelning från Mattias Samuelsson. Förutom Sjögrens tre mål gjordes två mål av Rasmus Sundstedt som även stod för två framspelningar.
Nu väntar SM-slutspelet för Storvreta som startar hemma på torsdag mot Helsingborg i en serie som avgörs i bäst av sju matcher.