FBC Uppsala åkte på en ny tung förlust på fredagen när man tog emot Falun hemma i Allianshallen, efter en stark sista period kunde gästerna vända underläge 2-1 till seger 2-3, sista målet inprickat med endast halvminuten kvar av tredje perioden.
Efter första perioden var ställningen 1-1 och FBC Uppsala som släppte in ett tidigt mål kunde kvittera genom Cecilia Erngren och i andra perioden ger Josefin Wallberg FBC ledningen 2-1 med periodens enda mål.

Måljubel i FBC Uppsala. (Foto: Annette Bohlin)
I tredje perioden är det Falun som tar över och skapar flest chanser, FBC Uppsala kommer inte till avslut samtidigt som Falun hittar fram med totalt nio skott mot målvakten Lina Arnbom som fick förtroendet och gjorde en klart godkänd insats fredagens match.
Falun kvitterar till 2-2 genom Malin Sjöberg och med blott 30 sekunder kvar av tredje perioden sätter Frida Lindgren segermålet för Falun. En mycket tung förlust men inte något orättvist resultat så som matchen utvecklade sig.

Cecilia Erngren i kamp mot två Falunspelare. (Foto: Annette Bohlin)
FBC Uppsala är på väg att försätta sig i samma läge som förra säsongen, att tvingas jobba mot förnyat kontrakt istället för huvudmålet att gå till slutspel. Om inte laget plötsligt hittar det vägvinnande spelet som man hittade i slutfasen av förra säsongen.
FBC Uppsala ligger 11:a i serien på samma poäng som 12:an Djurgården men med bättre målskillnad. På söndag åker FBC till Umeå för att möta Dalen som har är obesegrade på hemmaplan hittills den här säsongen med två raka segrar.
FBC Uppsala - Falun 2-3 (1-1, 1-0, 0-2)
Uppsalas mål: Cecilia Erngren, Josefin Wallberg.
Publik: 149