Den förmodade "prestigematchen" mellan Storvreta och Caperiotäby blev aldrig någon riktig match, därtill var Storvreta överlägset sina motståndare denna afton i Fyrishov.
Det var upplagt för en prestigematch mellan de två lagen med tanke på att Storvreta har flera spelare i laget som har ett förflutet i Caperiotäby.
Det är Storvreta som gör matchens två första mål, backen Jesper Berggren sätter båda med endast en minuts mellanrum, båda gångerna framspelad av Henrik Stenberg. Caperiotäbys Robin Markström kan dock reducera till 2-1 i en ganska tempofattig period där Storvreta är det klart bättre laget.
I andra perioden utökar Joakim Olsson och Joel Kanebjörk till 4-1 innan Caperiotäby tilldöms en straff för hög klubba i straffområdet. Det är en boll som med 100 procents säkerhet hade gått i mål om inte Storvretaspelare hade rensat undan i höjd med ribban.
Rättvisa skipades då Mikael Karlsson sätter straffen i krysset på en chanslös Viktor Klintsten i kassen. Karlsson kan även reducera till 4-3 något senare efter framspelning från Christian Mattsson. Resultatet speglar inte matchbilden och repliken till målet kommer nästan omgående då Mattias Samuelsson sätter 5-3. Henrik Stenberg assisterar för tredje gången under matchen.
I den tredje perioden blir det lite av kattens lek med råttan, Caperiotäby sjunker allt längre ner i egen zon och orkar inte riktigt stå emot när Storvreta ökar passningstempot. Man vinner också skotten i den tredje perioden med förkrossande 19-5.
Slutresultatet skrevs till 8-3 och segern både rättvis och säker. Noterbart från matchen är att Henrik Stenberg går mållös från den, han noteras dock för totalt fyra assist.
Storvreta leder alltjämnt Svenska Superligan fyra poäng före tvåan Falun och sju poäng före trean AIK som dock har en match mindre spelad.
Storvreta - Caperiotäby 8-3 (2-1, 3-2, 3-0)
Målen Storvreta: Jesper Berggren 2, Joakim Olsson 2, Joel Kanebjörk, Mattias Samuelsson, Fredrik Holtz, Mika Kohonen.
Publik: 1 597