FBC-herrarna som ligger kritiskt till i herrettan hade idag känning på poäng efter två perioder. I sista rann det dock iväg mot Älsvsjö, som till slut kunde vinna med 3-10.
FBC jagar som bekant ett nytt kontrakt i herrarnas division 1 östra svealand inför nästa säsong, men man är piskade att börja plocka poäng för att det ska bli verklighet. 3 och där såg det mörkt ut för hemmalaget. Jimmy Berglind kunde dock spräcka hemmanollan med fem sekunder kvar av inledningsperioden och målmässigt hade man därmed känning efter första perioden.
I den andra periodens sjunde minut reducerar hemmalaget till 2-3 genom Ted Ekström och då kändes det som att hemmalaget var på gång. Man hade dessförinnnan även missat en straff. Älvsjö kan dock återigen öka på sin ledning till 2-4 innan den andra perioden är över och i den sista perioden rasar allt för FBC. I en strid ström ramlar bollarna in för gästerna och Älvsjö kan till slut vinna med komfortabla 3-10.
FBC Uppsala – Älvsjö 3-10 (1-3, 1-1, 1-6)
Mål FBC Uppsala: Jimmy Berglind, Ted Ekström, Jacob Westerberg
Publik: Uppgift saknas