Storvreta såg ut att gå mot förlust i superligamötet på måndagkvällen mot Tyresö Trollbäcken (TT) på bortaplan. Man lyckades dock vända underläge 0-5 till seger med 6-7.
Inför matchen pratades det om en "enkel" uppgift men från Storvretahåll var man noga med att påpeka att alla måste göra jobbet för att man skall vinna i den här serien. Några som helt klart gjorde jobbet var hemmalaget TT åtminstone under matchens första halva då man kunde gå fram till ledning med 5-0, på sitt sätt ganska anmärkningsvärda siffror då Storvreta haft en hysteriskt bra form den senaste tiden.
Öhman avgör med sitt enda mål
Mika Kohonen spräcker nollan för Storvreta efter femton minuter av andra perioden och 5-1 är periodresultatet efter andra. Det såg mörkt ut och nog fanns det en del underskattning med i bilden kan man ana, men vändningen var ett faktum efter femton minuter av sista perioden gjorde Hannes Öhman 6-7 som fastställde den makalösa vändningen. Det var bättre fart i den tredje perioden och rapporterna på plats talar om ett lojt och långsamt spelande Storvreta i de två första perioderna.
I den tredje var det bättre fart och så kom utdelningen sakta med säkert. Storvreta visar upp en imponerande styrka som reser sig, dessutom har man sju olika målskyttar och lagmaskinen Storvreta levererar.
Målen Storvreta: Mika Kohonen, Mattias Samuelsson, Joel Kanebjörk, Fredrik Holtz, Jakob Drews, Niklas Winroth, Hannes Öhman.
Publik: 588