Sirius fick en kalasstart på säsongen när man bortaslog en av guldfavoriterna AIK. Slutresultatet skrevs till 3-4 efter att Martin Bengtsson avgjort under förlängningen.
Många så kallade experter har tippat Sirius i botten av tabellen. Själva satsar de på en slutspelsplats vilket kan ses som lite kaxigt. Nykomlingen visade direkt i kvällens säsongspremiär att laget blir att räkna med när de knep bonuspoängen på bortaplan mot etablerade AIK.
Sirius fick en tuff start på matchen när AIK tilldömdes ett straffslag redan efter tre minuters spel. En straff som Kim Nilsson inte kunde förvalta. Istället var det Sirius som tog ledningen genom måltjuven Johan Eriksson, framspelad av Kim Johansson. Efter målet rykte AIK upp sig och kunde både kvittera och ta ledningen inom ett par minuter.
I inledningen av den andra perioden kvitterade Sirius när Aron Olsson hittade fram till Martin Bengtsson. Sirius hade även chanser till ett ledningsmål men istället kunde AIK åter ta ledningen i matchen.
Efter en minut i den tredje perioden blev John Barck utvisad två minuter för spel med handen. AIK skapade ett bra tryck och var nära att öka på sin ledning. Då bröt sig Kim Johansson loss i en kontring men i skottögonblicken blev han upphakad och Sirius tilldöms ett straffslag. Kim tog själv hand om straffen och satte den säkert fram till 3-3.
Under den sista kvarten fick Sirius spela i numerärt underläge hela tre gånger. Laget visar då upp en imponerande moral och lyckas hålla tätt. Matchen gick därför till förlängning och där kunde Martin Bengtsson avgöra tillställningen med sitt andra mål i matchen. Kim Johansson, som var en av planens bästa spelare, stod för assisten.
Sirius inledde alltså säsongen genom att besegra AIK på bortaplan. Mycket tack vare ett imponerande spel i numerärt underläge. Nästa match för Sirius är nu på söndag när Växjö kommer på besök.
Målen Sirius: Martin Bengtsson 2, Kim Johansson och Johan Eriksson
Publik: 1516