Upplands Damjuniorer 17 år tog i dag SM-Guld i innebandyns distriktslags-SM i Helsingborg. I finalen slog man Gästrikland med 1-3 och försvarade därmed sitt guld från förra årets SM. (Alla foton: Jessica Fält)
Inför 633 åskådare i Helsingborg Arena satte man tonen redan i första bytet då Amanda Delgado-Johansson slog en fantastisk passning rakt genom Gästriklands försvar och friställde en medspelare med öppen kasse på högerkanten. Det blev inget mål där men i den 13:e minuten gör Klara Molin 0-1 till Uppland efter framspelning från Elin Gabrielsson.

Lagkaptenen Johanna Armstrand Uppland (12)
I andra perioden blir det lite mer tajt och lagen skapar inte så många chanser, perioden slutar mållöst och i inledningen av den tredje perioden kvitterar Gästrikland till 1-1 i första minuten. Båda lagen känner varandra väl och det brukar vara jämna matcher, lagen möttes även i förra årets final med Uppland som segrare även den gången.

Turneringens All-star Team med två spelare från Uppland
Två minuter efter kvitteringen kan Uppland åter ta ledningen, det är Madeleine Lennartsson som spelas fram av Anna Huusko. I slutskedet av perioden trycker Gästrikland på för att försöka få till en kvittering men det är Uppland som kan avgöra matchen genom att sätta 1-3 med två minuter kvar, samtidigt tar Gästrikland time out men man kommer inte ikapp och får återigen se sig besegrade av Uppland i finalen för andra gången på två år.
Uppland fick med två spelare i turneringens All-star lag, Amanda Delgado Johansson och Elin Gabrielsson.