Sirius damer går fram som en ångvält i seriespelet just nu och tog sin sjätte seger på de sju senaste matcherna. På söndagen besegrades topplaget Hovås Billdal med 2-1 efter mål av Elin Åkerman och Moa Mattsson.
Sirius fick en riktigt bra start på matchen då Elin Åkerman kunde rulla in bollen i öppen kasse efter en målvaktstavla, det var annars mest spel på Sirius planhalva dock utan att Hovås Billdal var särskilt mycket bättre än Sirius. Försvaret och målvakten Emma Holmgren var dock täta och jobbade hårt med att hålla Hovås Billdals anfall utmed kanterna.
I andra halvlekens 68:e minut lyckas gästernas Layet Valerie Obita kvittera till 1-1, det ser ut som att skottet ändrar riktning några meter framför Emma i målet. Kvitteringen låg i luften då Hovås Billdal tagit över spelet och pressat Sirius allt mer ju längre halvleken spelades. Efter målet kändes det som att gästerna gick för segern och man hade också mest av spelet men det är Sirius Moa Mattsson som gör segermålet 2-1 för Sirius i den 76:e minuten.
Moa får bollen centralt och går förbi målvakten till höger och skjuter in ledningsmålet, resten av halvleken trycker Hovås Billdal på för att få in en kvittering och är mycket nära under slutminuterna men Sirius vinner matchen och går upp på samma poäng (35) som göteborgslaget.
Nästa hemmamatch för Sirius spelas mot Sundsvall, den 24 september, dessförinnan ska man möta Limhamn Bunkeflo på bortaplan.
Sirius - Hovås Billdal 2-1 (1-0)
Sirius mål: Elin Åkerman, Moa Mattsson.
Publik: 175