Sirius damer fortsätter att hålla tätt bakåt i Elitettan, på lördagen höll Emma Holmström och siriusförsvaret nollan för fjärde matchen i rad när Kungsbacka besegrades med 2-0.
Sirius går upp på tabellens andra plats efter lördagens seger mot Kungsbacka med 2-0, segern var dock inte självklar. Första halvleken var det Kungsbacka som dominerade bollinnehavet och spelet var mestadels förlagt på Sirius planhalva, trots övertaget lyckades inte Kungsbacka skapa några direkta farligheter.
De gångerna som Sirius kom upp skapades inte heller några riktiga farligheter, de flesta avsluten gick utanför och när man fick avsluten på mål gjorde gästernas målvakt Kathryn Sheele stabila och säkra insatser.
I andra halvleken tar Sirius ledningen med 1-0 efter en hörna, det är Mikaela Björklund som trots att hon har fyra försvarare runt sig lyckas få in bollen i mål. I den 70:e minuten är det mycket nära att Kungsbacka kvitterar, en nick i ribban och ut till siriusförsvarare som kan rensa undan.
Närmare så kom inte Kungsbacka som sedan fick se Emelie Magnusson serveras en djupledsboll som hon enkelt kunde placera förbi till höger om målvakten på övertid.
Sirius är alltjämt obesegrade efter fyra omgångar och har tre segrar samt en oavgjord match, i nästa omgång på lördag tar man emot Östersund hemma på Löten.
Sirius - Kungsbacka 2-0 (0-0)
Sirius mål: Mikaela Björklund, Emelie Magnusson.
Publik: 112