UIF stod för ett bottennapp i onsdagens möte på Studenternas IP när topplaget Sollentuna stod för motståndet. För fjärde matchen i rad klev uppsalalaget av planen mållösa och med en ny förlust.
Efter två raka förluster med 0-5 mot Sandviken och Arameisk Syrianska föll man med uddamålet 0-1 mot Skiljebo och sade sig ha fått ordning på försvarsspelet. På onsdagkvällen föll försvarsmuren återigen och UIF stod för ett nytt bottennapp när man återigen förlorade med 0-5.
Onsdagens motståndare Sollentuna kunde göra tre mål i första halvleken och utöka till 0-5 genom att göra ytterligare två mål i den andra. För fjärde matchen i rad, eller 360 minuter om man vill, så går UIF av planen utan att ha gjort något mål.
Nu väntar ett fem veckor långt sommaruppehåll och UIF riskerar att åka ur division två om man inte får ordning på både sitt försvars- och anfallsspel under sommaren. Laget ligger på elfte plats i tabellen precis ovanför kvalstrecket där GUSK befinner sig två poäng efter med en match mindre spelad.
UIF - Sollentuna 0-5 (0-3)
Publik: 150