UIF var mycket nära att stå för en rejäl skräll i seriepremiären mot Syrianska Kerburan, men en straff för gästerna på övertid satte stopp för det och lagen delade på poängen.
Nykomlingarna UIF tog emot Syrianska Kerburan på Österängen under lördagen. Det var en dramatisk match där UIF som en blixt från klar himmel gjorde 1-0 i andra halvleken efter att gästerna radad upp anfall efter anfall. Storspelande målvakten Björn Bodingh utgick med en nyckelbensskada i den 65:e minuten och nyinsatte Rickard Söder fick bekänna färg direkt men gjorde en bra insats.

Daniel Caurell, en av många bra spelare i UIF. (Foto: Peter Bohlin)
Matchen började lite trevande från båda lagen, bästa chansen hade Syrianska Kerburan redan i den sjätte minuten men Björn Bodingh sträcker ut och räddar med en hand. Det är mycket Syrianska Kerburan inte bara i den första halvleken utan i hela matchen men UIF försvarar sig bra. I den 20:e minuten skapar man en målchans efter fint förarbete på vänsterkanten där bollen går snabbt mellan spelarna, men inlägget går inte riktigt fram till UIFs anfallare på högerkanten.
Syrianska Kerburan dominerar matchbilden i andra halvlekens inledning, men UIFs försvar är bra och målvakten Björn Bodingh är trygg som sista utpost. Tio minuter in i andra halvleken är det UIF som tar ledningen, mitt i gästernas press kommer man runt på högerkanten och det är nyförvärvet Sunday Bale som spelar in lågt till Markus Kvarneå som styr in ledningsmålet.

Målvakten Björn Bodingh bröt matchen efter en skada. (Foto: Peter Bohlin)
Gästernas dominans kommer av sig lite men ganska snart har man kommit över UIFs överraskande mål och man fortsätter att dominera bollinnehavet även om UIF har en del perioder där man har mycket boll. I den 65:e minuten går målvakten Bodingh ut högt på Ibrahim Fofanah och faller olyckligt på sin högra axel och tvingas bryta matchen.
Inbytte målvakten Rickard Söder sätts på prov direkt och får ganska tidigt göra några ingripanden. Efter målvaktsbytet blir UIF allt mer stressade i sitt försvarsspel men ser ut att kunna ta en skrällseger i premiären, men mycket hände under tilläggstiden på cirka fem minuter för skadan på Bodingh. Gästerna satsar allt framåt och ett olyckligt ingripande av en UIF försvarare som missar bollen när han ska rensa och träffar en av Syrianska Kerburans anfallare med sin spark ger gästerna en straff. Stora protester från UIFs spelare som menar att sparken aldrig träffade, straffen är dock korrekt utdömd.

Jakob Stenmark håller rent framför mål. (Foto: Peter Bohlin)
UIFs målvakt går rätt på Sheriff Sumas straff och räddar men returen tar Rigest Hysko hand om och kvitteringen till 1-1 är ett faktum, bara minuten senare är det mycket nära att Syrianska Kerburan kan punktera matchen då Allan Kosik får ett friläge med Rickard Söder som dock kommer ut bra och räddar poängen till UIF.
Matchen slutar oavgjort 1-1 ett resultat som man inför matchen förmodligen skulle ha känt sig nöjda med, men att tappa den på övertid är nog extra tungt, UIF visar dock med sin insats att man inte kommer att bli ett stryklag i årets serie. Hur illa skadan på målvakten och lagkaptenen Björn Modingh är vet vi inte i nuläget, men förmodligen handlar det om en spricka i nyckelbenet.
UIF - Syrianska Kerburan 1-1 (0-0)
UIFs mål: Markus Kvarneå
Publik: 201