Sirius damer inledde årets fotbollsäsong med att besegra åländska topplaget Åland United med 3-1 i lördagens träningsmatch på Lötens IP. Det var en stabil insats som visade att Sirius kan ha någonting bra på gång inför säsongen.
Första halvleken är det gästerna som har mest boll och spelet är till stor del förlagd på Sirius planhalva, men det är Sirius som tar ledningen med 1-0 efter en fin framspelning av nyförvärvet Tempest Marie Norlin till Jenny Jonsson som hoppar över den utrusande målvakten och rullar in sin egen retur i öppet mål.
Åland kvitterade till 1-1 i en lite tilltrasslad situation framför Siriusmålet, det är en olycklig Siriusrensning som går på benet på Ålands Cyntia Uwak och in i mål. Det blir dock Sirius som går till halvtidsvila med 2-1 sedan Stina Melin slagit ett perfekt inlägg mot vänsterstolpen där Tempest Mari Norlin enkelt kan nicka in bollen i öppet mål.
I den andra halvleken görs en hel del byten, bland annat vilar Emma Holmgren till förmån för Clara Ringmar som debuterar i Siriumålet genom att hålla nollan i den andra halvleken.
De många bytena gör att det blir lite oorganiserat inledningsvis men Sirius spelar upp sig och tar över andra halvleken och är det bättre laget. Det skall dock dröja ända till den tredje övertidsminuten innan Tyra Kajgård kan fastställa slutresultatet till 3-1.
Nästa träningsmatch för Sirius är på lördag den 21 februari borta mot Djurgården.
Sirius - Åland United 3-1 (2-1)
Sirius mål: Jenny Jonsson, Tempest Marie Norlin, Tyra Kajgård.
Publik: Cirka 40