Den minnesgode kommer ihåg fotbollsfesten mot Hammarby på Studenternas i våras när Sirius vann med 2-1, på söndagen tog Hammarby revansch och man gjorde det med två drömmål.
Stefan Silva bjöd på ett drömmål när han cykelsparkade in 1-0 i segermatchen (2-1) i början på juni. I söndagens match var det dubbelt upp för Hammarby som kunde vinna med 4-1 varav två mål var riktigt fotbollsgodis.
Första halvleken blir ett lång ställningskrig och den slutar också mållöst 0-0 inför cirka 20.000 åskådare på Tele2 arena i Stockholm. Efter paus kunde Hammarby ta ledningen genom Erik Israelsson i den 52:a minuten.
Tio minuter senare gör Johan Persson 2-0 och det är inget dussinmål, med ett mäktigt skott från distans sätter han bollen i högra krysset och Andreas Andersson i mål är chanslös. Moses Ogbu byttes ut till förmån för Daniel Ahonen i den 69:e minuten och Ahonen tackar för förtroendet genom att reducera nio minuter senare till 2-1.
Det blir lite darrigt i Hammarby som ändå reder ut matchen, Kennedy Bakircioglu gör 3-1 på frispark, bollen är lika välplacerad i samma kryss som Hammarbys andra mål och publiken exploderar i ett befriande jubel. Av bara farten utökar man sedan till 4-1.
Hammarbys seger tar dom upp som serieetta med en match mer spelad och två poäng före Ljungskile. Sirius ligger på åttonde plats i tabellen med 34 poäng, med sju poäng tillgodo på Ängelholm som innehar den trettonde platsen och innebär kvalspel för att hålla sig kvar i Superettan.
Hammarby - Sirius 4-1 (0-0)
Sirius mål: Daniel Ahonen
Publik: 20 136