UIF vann derbyt mot Fyris med uddamålet. Unik och Uppsala Kurd förlorade sina respektive matcher med 0-4, så kan man sammanfatta lördagens division tre.
Det finns ett Uppsalalag som går riktigt bra i herrarnas division tre, UIF ligger efter lördagens seger mot Fyris med 2-1 på kvalplats till division två.
Markus Kvarneå gav UIF ledningen med 1-0 i den 23:e minuten och utökade sedan själv till 2-0 i mitten av andra halvleken. Fyris som gjort bra prestationer i sina senaste matcher kunde resa sig och den reducering till 2-1 som Marcus Gustafsson gjorde i den 89:e minuten kom alldeles försent för att man skulle kunna ta poäng.
Uppsala Kurd förlorade mot serieledarna Sundbyberg med klara 4-0 på bortaplan, det är andra matchen i rad som man släpper in fyra mål och själv går mållösa från matchen. I den senaste matchen drog man på sig sex gula kort och fick Sunday Bale utvisad och saknade en del spelare i dagens match.
Sundbyberg befäster sin serieledning men har UIF på samma poäng med sämre målskillnad bakom sig på andra platsen i tabellen. Uppsala Kurd är indragna i striden om att undvika nedflyttning eller kvalspel för att hålla sig kvar och behöver börja ta poäng.
Unik åker ur division tre - om dom inte gör det så känns det som ett bra läge att lova äta upp en hatt eller någonting annat gott. Man ligger stensist i tabellen med 5 inspelade poäng och har 12 poäng upp till kvalplatsen för att hålla sig kvar.
Med sju omgångar kvar är allting dock fortfarande möjligt men med endast en seger och två oavgjorda på femton matcher finns det ingenting som talar för Unik. Det är Täby som går till halvtidsvila med 2-0 efter mål av Albin Seger och Adam Bergkvist, man vinner även den andra halvleken med samma siffror och 4-0 totalt.