Unik var mycket nära att ta poäng mot serieledarna Sundbyberg på lördagen men föll på en straff precis i matchens slutskede.
I veckan bytte Unik tränare efter endast en seger på de första åtta matcherna och en besvärande bottenplacering av serien. Ett tränarbyte brukar kunna ge en snabb effekt och lördagens match mot serieldarna Sundbyberg var inget undantag, det räckte dock inte till poäng.
Jafar Eljesani gav gästerna ledningen i den sjunde minuten, målet blev halvlekens enda, Unik gör en bra insats och mäter sig med Sundbyberg genom att göra en av säsongens bästa insatser.
I andra halvlekens sjunde minut utvisas Erik Andersson men det skulle bli kvitterat i utvisningar då Sundbybergs Lauin Amen utvisas bara 14 minuter senare.
Uniks Yonas Beyene som värvades in från Uppsala Kurd den här säsongen gjorde sitt andra mål för säsongen när han kvitterade till 1-1. Resultatet såg ut att stå sig matchen ut men i den 90:e minuten fälls en Sundbybergsspelare i straffområdet och Jafar Eljesani sätter 1-2. Noterbart är att tvåmålsskytten, Sundbybergs Jafar Eljesani kommer från Unik och fortfarande står med som en av spelarna i Uniks trupp på deras hemsida.
En rejält tung förlust för Unik som efter tränarbytet är mycket nära att ta en poäng av serieledarna, i nästa omgång möter man kölaget Enköping på bortaplan, en seger där är direkt nödvändigt för att inte tappa kontakten med Viksjö som ligger på kvalplats sju poäng före Unik.
Unik - Sundbyberg 1-2 (0-1)
Uniks mål: Yonas Beyene.
Publik: 75