UIF hade goda chanser att hänga med i den absoluta toppen på lördagen när man tog emot Vallentuna på Ekebyvallen.
Vallentuna rivstartade matchen och skapade snabbt två hörnor på UIF som verkade bli lite överraskade, men ingen av hörnorna resulterade i mål. Det skulle dock komma att bli just hörnorna som blev matchavgörande för gästerna.
Vallentunas Anton Lindberg nickar in sitt andra mål på två minuter. (Foto: Peter Bohlin)
Det var en jämn match inledningsvis med en liten fördel för UIF, dock var Vallentuna något farligare i anfallszon än UIF som väl där ofta överarbetar situationerna.
I den 35 minuten tar Daniel Caurell emot en boll med ryggen mot mål men istället för att vända om och skjuta spelar han ut den till Anders Lillhager som lägger ut till höger där Philip Hellström kan trycka in ledningen 1-0.
UIFs Samuel Johansson i närkamp med Vallentunaspelare. (Foto: Peter Bohlin)
Vallentuna kan dock vända på matchen, fem minuter efter UIFs ledningsmål får gästerna hörna som blir farlig men Björn Bodingh gör en kanonräddning på nära håll men tvingas att släppa returen förbi sig.
Endast två minuter senare kan Vallentuna ta ledningen med 2-1, återigen är det efter en hörna, men den här gången står hela UIFs försvar på hälarna och Anton Lindberg som gjorde Vallentunas första mål kan enkelt nicka in ledningsmålet.
På tilläggstid tilldöms sedan UIF en straff då en anfallare blivit nerdragen i straffområdet, Ander Lillhager kliver fram till straffpunkten men skjuter bollen strax utanför den vänstra stolpen och gästerna går till halvtidsvila med 2-1.
Foto: Peter Bohlin
I andra halvleken startar UIF bra man skapar några bra chanser som dock Vallentunas försvar rensar undan. I den 57:e minuten borde kanske kvitteringen ha kommit, Markus Kvarneå är nära att nicka in bollen och ytterligare minuten senare tvingas Vallentunas målvakt göra en bra räddning när Lillhager och Kvarneå vänder spelet.
Värmen tar hårt på spelarna och kvaliten på matchen är inte så hög, det är lågt tempo och få riktiga närkamper. Vallentunas David Svensson skjuter ett rungande skott i ribban som studsar ner på mållinjen och in i den 90:e minuten. Matchen slutar 3-1 för gästerna och segern är ganska rättvis, men matchen hade kunnat se annorlunda ut om UIF satt sin straff i slutet av första halvleken.
UIF -Vallentuna 1-3 (1-2)
UIFs mål: Philip Hellström
Publik: Cirka 75